2024 Sonrası: Öğrenmenin ve inovasyonun geleceği

miloya

New member
Teknolojideki ilerlemeler ve üretken yapay zeka (AI) gibi ilerlemeler üzerindeki tartışmalar nedeniyle 2024 yılının eğitimi yeniden düşünme ve yeniden tasavvur etme yılı olacağını düşünüyorum. Sadece ne öğrendiğimizde değil, aynı zamanda onu nasıl öğrendiğimizde de nesli belirleyen değişikliklerin eşiğinde olduğumuzu düşünüyorum.

Dijital öğrenme (Getty Images/iStockphoto)

Gelecek on yılın, çocuğa işlenmesi gereken bireysel beceriler ve konulardan ziyade, öğrenciye bir bütün olarak hizmet etmek üzere veri ve disiplinlerin bir araya geldiği on yıl olacağını düşünüyorum. Bunun belirsizlik ve değişimin on yılı olacağını düşünüyorum ve çocuklarımızı bu değişimlerle başa çıkma konusunda eğiteceğiz. İşte öğrenme inovasyonu dünyasında ortaya çıktığını düşündüğüm üç şey.

Amazon indirim sezonu geldi! Şimdi kendinize davranın ve tasarruf edin! buraya tıklayın

Eşzamansız ve öz-yönetimli öğrenme için gelişmiş yapay zeka eğitim araçlarının yanı sıra, insan eğitmenlerin öğrenme materyallerini ve testlerini kişiselleştirip kişiselleştirmeleri ve öğrencilerinin öğrenme sonuçlarını iyileştirmek için ek materyaller oluşturmaları için yapay zeka asistanlarının ortaya çıktığını zaten görüyoruz. Bu alanda atılacak bir sonraki adım, bu araçların milyonlarca veri noktasını kullanarak sorunsuz bir şekilde kendilerini yeniden yönlendirebilecek ve gerçek zamanlı verileri kullanarak bir çocuğun öğrenme ihtiyaçlarına uyum sağlayabilecek kadar karmaşık hale gelmesi olacaktır. Sadece yanıt vermekle kalmayan, aynı zamanda öğrenciyi düşündüklerinin ötesinde düşünmeye zorlayan, neredeyse sürekli bir öğrenme ortağı gibi.

Öğrenmede yapay zeka söz konusu olduğunda en büyük endişelerden biri, bazı toplulukların, kültürlerin ve bölgelerin diğerlerinden çok daha fazla erişime sahip olması nedeniyle bazı seslerin kolektif anlatıya hakim olacağıdır. Ancak teknolojinin sürükleyici olduğu ve sesle sınırlı olmadığı yeni İnternet çağında, cihazlar daha hafiftir ve daha sezgisel ve zengin kullanıcı deneyimleri sunar. Ve en önemlisi, ağlar daha hızlı ve daha güvenilirdir ve makine öğrenimi bunu yalnızca daha iyi hale getirecektir. Eşi görülmemiş derecede büyük ve çeşitli veri kümeleri tarafından desteklenmektedir. Bütün bunlar, günümüz çocuklarının içinde büyüdüğü bilgi ortamının sürekli değiştiği ve öğrenmede sürekli yenilik gerektirdiği anlamına geliyor.

Yapay zeka, öğrenme dünyasını daha da yakınlaştıracak ve dil sınırlamalarıyla sınırlı olmayan ve aynı zamanda özel öğrenme ihtiyaçları olan nörolojik açıdan farklı öğrencilerin de erişebileceği küresel öğrenci toplulukları oluşturmaya yardımcı olacak. Öğrenme teknolojisinin, belirli bir öğrenme deneyiminin bir çocukta hangi sinir yollarını ve nörokimyasalları etkinleştirdiğini anlayacak ve öğrenci için en faydalı ve en avantajlı ortamı yaratacak şekilde kendini yeniden düzenleyebilecek kadar karmaşık olacağı bir zamandan çok uzakta değiliz.

Nano veya mikro öğrenme veya hareket halindeyken tüketilebilecek basitleştirilmiş, küçük içerik aracılığıyla öğrenme, hızlı çalışma ortamlarında çalışanların öğrenmesi ve gelişiminde zaten standart bir uygulamadır. Bu fikir aynı zamanda eğitimsel öğrenmede de önem kazanıyor çünkü sosyal medya platformları çocukların içerik tüketme biçimini temelden değiştirdi. Eğitim psikologları, üç yaşındaki çocukların, eğer bilgiye tekrar tekrar ve ayrıntılı olarak maruz bırakılırlarsa, daha önce sanıldığından çok daha fazla bilgiyi – neredeyse çok daha az sinir bağlantısı olan ergenlik çağındaki çocuklar kadar – akılda tutabildiklerini bulmuşlardır. basitleştirilmiş form formatları.

İçerik daha kişiselleştikçe, birden fazla formatta ve kanalda mevcut hale geldikçe ve tüm duyuları geniş ölçekte harekete geçirmek için gerçek ve sanal dünyaları birleştirme yeteneği kazandıkça, K-12'de ve ders dışı öğretimin ötesinde nano öğrenmenin norm haline geleceğine inanıyorum.

Bir beceride ustalaşmanın veya bilgiyi korumanın öğrenmenin nihai hedefi olduğu bir zaman vardı. Böylece öğrenme başarısını neyin oluşturduğuna ve arzu edilen sonuçların ne olduğuna dair çok kesin bir tanıma sahip olduk. Sonuç olarak, bu sabit performans kavramını değerlendirme yöntemimiz büyük ölçüde standartlaştırılmış testlerden oluşmuştur. Ama artık o dünyada yaşamıyoruz. Bilgiye ve bulut bilişime anında erişim sağlayan ışık hızında ağlarımız var. Yukarıda, verilerin kitlesel olarak kaynaklanmasının nasıl dinamik bilgi ortamlarına yol açtığını görmüştük.

Bütün bunlar, kalıcılığı ve ustalığı öğrenme hedefleri olarak geçersiz kılıyor. Çocuklarımızın boğuşması gereken şey, gelecekte ortaya çıkacak daha büyük sorulardır: Yapay zekanın onlara sunacağı benzeri görülmemiş güçten yararlanma etiği. Otomasyon çağında küresel ekonominin nasıl görünebileceği ve özellikle emek yoğun kalkınma üzerinde ne gibi etkileri olacağı. Önümüzdeki yıllarda dünyanın en savunmasız kesimlerini korumak için hangi yeni küresel önlemler üzerinde fikir birliğine varması gerekecek? Çocukların tüm disiplinlerdeki eğitimi, onları bu sorulara hazırlayacak ve başarıyı öngörülemeyen geleceklerle başa çıkmaya hazır olma durumu olarak tanımlayacak şekilde değişecektir.

Bu makale BrightCHAMPS Kurucusu ve CEO'su Ravi Bhushan tarafından yazılmıştır.