Adil bir gelecek için daha yüksek nitelikler

miloya

New member
Hızla değişen istihdam ortamında, işgücü geliştirme ve ekonomik güçlendirme yaklaşımımızda köklü bir yeniden düşünmeyi gerektiren radikal bir değişim yaşanıyor. Endüstriler teknolojik gelişmeler yoluyla dönüştürücü değişimlere uğradıkça, başarı için gerekli beceriler de sürekli değişiyor. Bu gerçeğin Hindistan'ın ekonomik büyümesi ve vatandaşlarının, özellikle de dışlanmış topluluklardan gelenlerin refahı üzerinde geniş kapsamlı etkileri var. Beceri geliştirme girişimlerinin bu zorluğun üstesinden gelmede güçlü bir katalizör olduğu kanıtlanmıştır. Dijital çağda başarılı olmak için gerekli becerileri kazanmaları için farklı geçmişlere sahip insanları güçlendirerek adil bir geleceği teşvik ediyorlar. Erişilebilir eğitim ve öğretim fırsatları sağlayarak, Hindistan'ın insan sermayesinin tüm potansiyelini ortaya çıkarabilir, ekonomik hareketliliği ve sosyal ilerlemeyi teşvik edebiliriz.

İstihdam (temsili görsel/Istock)

2021'de dijital bilgi sahibi işçiler Hindistan'daki işgücünün yalnızca %12'sini oluşturuyordu. Raporlara göre Hindistan'da dijital becerilere ihtiyaç duyan işçi sayısının 2025 yılına kadar dokuz kat artması gerekiyor. Beceri geliştirme girişimleri, bireyleri talep gören kariyerler için gereken bilgi ve becerilerle donatarak bu zorluğun doğrudan üstesinden gelebilir. Kodlama ve veri analizinden dijital pazarlama ve girişimciliğe kadar çok çeşitli eğitim programları, yeni fırsatların kapılarını açabilir ve bireyleri tatmin edici ve finansal açıdan ödüllendirici kariyerler peşinde koşma konusunda güçlendirebilir. Ancak beceri geliştirme girişimlerinin başarısı erişilebilirliğine ve kapsayıcılığına bağlıdır. Bu programların dışlanmış topluluklara, kırsal nüfusa ve geleneksel olarak eğitim ve ekonomik fırsatlardan dışlananlara ulaşmasını sağlamak kritik öneme sahiptir. Beceri geliştirme girişimleri, çevrimiçi öğrenme platformları, mobil tabanlı eğitim modülleri ve sanal gerçeklik simülasyonları gibi teknolojileri kullanarak coğrafi engelleri aşabilir ve en uzak bölgelerdeki bireyleri bile güçlendirebilir.

Dünya Kupası finallerine yalnızca Crickit'te tanıklık etmeye hazır olun. Her zaman ve her yerde. Şimdi keşfedin!

Ayrıca bu tür girişimler, dil engelleri, kültürel normlar ve sosyoekonomik kısıtlamalar da dahil olmak üzere dışlanmış grupların karşılaştığı benzersiz zorlukların derinlemesine anlaşılmasıyla tasarlanmalıdır. Bu özel ihtiyaçları karşılayan ve kültürel açıdan uygun pedagojik yaklaşımları birleştiren özel programlar katılımı, kalıcılığı ve sonuçta sürekli eğitim çabalarının etkisini artırabilir. Kamu-özel sektör ortaklıkları da beceri geliştirme çabalarının ölçeklendirilmesinde ve sürdürülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Hükümetler, eğitim kurumları ve özel şirketler arasındaki işbirliği, kaynakların bir havuzda toplandığı, uzmanlığın paylaşıldığı ve pratik öğrenme ve becerilerin uygulanmasına yönelik fırsatların yaratıldığı simbiyotik bir ekosistem yaratabilir.

Skill India Misyonu kapsamındaki amiral gemisi programı olan Pradhan Mantri Kaushal Vikas Yojana (PMKVY), böyle bir ortaklığın ilham verici bir örneğidir. Bu girişim, imalat, inşaat ve konaklama da dahil olmak üzere sektörler genelinde standartlaştırılmış, sektörle ilgili beceri geliştirme programları sunmak için hükümeti, sektör birliklerini ve özel eğitim ortaklarını bir araya getiriyor. PMKVY 1.0 ve PMKVY 2.0 kapsamında eğitilen 120 milyonu aşkın gencin bulunduğu program, müfredatı sektörün ihtiyaçlarıyla uyumlu hale getiriyor ve iş başında eğitim fırsatları sunarak katılımcıları kazançlı istihdam için ihtiyaç duydukları pratik beceriler ve deneyimle donatıyor. Başbakanın üçüncü dönemiyle birlikte teknolojik bir devrim kapıda. Teknik eğitim finansmanında artış, güçlü kamu-özel sektör işbirlikleri ve güçlendirilmiş dijital altyapı bekleyebilirsiniz. Yapay zeka ve siber güvenlik gibi yeni gelişen alanlar, dışlanmış toplulukları güçlendiren kapsayıcı programlarla ön planda olacak. Bu vizyoner çaba, iş gücünü gelecekteki zorluklara hazırlayacak, yenilikçiliği teşvik edecek ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik edecektir. Teknik yeterliliklerin geleceği her zamankinden daha parlak.

Eğitim girişimleri insanlara yalnızca pratik beceriler kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda hızla gelişen iş piyasasında çok önemli bir avantaj olan yaşam boyu öğrenmeye yönelik bir tutumu da teşvik eder. Sürekli öğrenme ve adaptasyon kültürü oluşturarak, Hindistan'ın iş gücünün teknolojik aksaklıklar karşısında esnek ve dayanıklı kalmasını sağlayabilir, gelecek yıllarda da geçerliliğini ve rekabetçiliğini güvence altına alabiliriz. Ek olarak, beceri geliştirme çabalarına, dışlanmış toplulukların karşılaştığı çok sayıda engeli ele alan güçlü destek sistemleri eşlik etmelidir. Uygun fiyatlı çocuk bakımına, ulaşıma ve mali desteğe erişim, eğitim programlarına katılmanın yükünü azaltabilir ve insanların becerilerini geliştirmeye tamamen odaklanmasına olanak tanıyabilir.

Eşi benzeri görülmemiş bir teknolojik ilerleme çağına doğru ilerlerken, ekonomik büyümenin ve sosyal ilerlemenin temel sağlayıcısı olarak beceri geliştirmeye öncelik vermeliyiz. Erişilebilir, kapsayıcı ve kültürel açıdan duyarlı eğitim programlarına yatırım yaparak sosyoekonomik eşitsizlikleri ortadan kaldırabilir ve her bireyin başarılı olma fırsatına sahip olduğu bir geleceğin yolunu açabiliriz. Nelson Mandela'nın sözleriyle: “Eğitim, dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silahtır.” Gelin bu bilgeliği benimseyelim ve ileri eğitimin gücünü, ülkemiz işgücünün zihinlerini ve potansiyelini özgürleştirmek ve daha iyi bir kalkınmayı teşvik etmek için kullanalım. Herkes için daha adil ve daha müreffeh bir toplum. Yapay zeka (AI) ve üretken yapay zeka (Gen-AI), merkezde yer alıyor ve gelişmiş yeteneklerle çeşitli endüstrilerde devrim yaratıyor. Bu teknolojiler otomasyon, veri analizi ve yaratıcı içerik oluşturma gibi alanlarda yeniliği teşvik ediyor. Şirketler, günlük operasyonlara daha entegre hale geldikçe verimliliği artırmak, karar almayı geliştirmek ve kişiselleştirilmiş deneyimler yaratmak için yapay zeka ve nesil yapay zekayı kullanıyor. Bu teknolojilerin artan önemi, işin ve küresel ekonominin geleceğini yeniden şekillendiriyor.

Bu makale Skillible'ın Kurucusu ve CEO'su Ankur Goel tarafından yazılmıştır.