Asya ülkesinin başkenti nedir ?

Aykutcan

Global Mod
Global Mod
Asya ulkesinin baskenti nedir?

Asya, dunyann en buyuk ktas olup, yaklask 44 milyon kilometrekareye denk gelmektedir. Asya'da 49 ulke ve bolge bulunmaktadr. Her ulkenin kendi baskenti vardr. Bu makalede, Asya'daki ulkelerin baskentlerinin ksa bir listesi verilecektir.

Iran: Iran'n baskenti Tahran'dr. Tahran, Iran hukumetinin merkezi olarak hizmet vermektedir. Ayn zamanda, ulkenin en buyuk sehridir. Tahran kulturel, ticari ve sanayi alanlarnn merkezi durumundadr.

Turkiye : Turkiye'nin baskenti Ankara'dr. Ankara, ulkenin hukumeti, yonetimi ve siyasi merkezidir. Ankara, Turkiye'nin en kalabalk ikinci sehridir.

Cin: Cin'in baskenti Pekin'dir. Pekin, ulkenin hukumeti ve yonetimi icin onemli bir merkezdir. Ayn zamanda, Cin'in universite merkezi ve kulturel, ticari ve sanayi merkezi de olarak kabul edilmektedir.

Japonya: Japonya'nn baskenti Tokyo'dur. Tokyo, Japonya'nn hukumeti, siyasi ve yonetim merkezidir. Tokyo, ayn zamanda Japonya'nn en buyuk sehri ve kulturel, ticari ve sanayi merkezidir.

Hindistan : Hindistan'n baskenti Delhi'dir. Delhi, hukumetin merkezi olarak hizmet vermektedir. Delhi, Hindistan'n en buyuk sehri ve kulturel, ticari ve sanayi merkezidir.

Endonezya : Endonezya'nn baskenti Yakarta'dr. Yakarta, Endonezya'nn hukumeti, siyasi ve yonetim merkezidir. Yakarta ayn zamanda Endonezya'nn en buyuk sehri ve kulturel, ticari ve sanayi merkezidir.

Rusya: Rusya'nn baskenti Moskova'dr. Moskova, ulkenin hukumeti, siyasi ve yonetim merkezidir. Moskova, ayn zamanda Rusya'nn en buyuk sehri ve kulturel, ticari ve sanayi merkezidir.

Bu makalede, Asya ulkelerinin baskentleri hakknda ksa bilgiler verildi. Her ulkenin baskenti kendine ozgu bir konuma, ozelliklere ve oneme sahiptir. Asya ulkelerinin baskentleri, ulkeleri ve bolgeleri yonetmek ve gelecekteki is ve ticari faaliyetlerini desteklemek icin onemli bir rol oynarlar.