Çatışma bölgelerinde insani yardımın reddedilmesi insanlığa olan bağlılığın zayıf olduğunu gösteriyor

miloya

New member
Her insanın insanlık onuruna uygun bir yaşama, ifade özgürlüğüne ve ölüm korkusundan uzak yaşama hakkı vardır. Bu ortak değerlerin korunması ve tüm vatandaşların etnik, dini veya ırkçı şiddetten korunması küresel vatandaşların kaygısıdır. Krizlerdeki insanlara yardım etme farkındalığı, acı ve acı zamanlarında başkalarına yardım etme ahlaki sorumluluğundan kaynaklanmaktadır.

Hindistan Gazze'ye ikinci insani yardım sevkiyatını gönderdi

Birleşmiş Milletler Şartı, tüm üye devletlerin uluslararası ekonomik, sosyal, kültürel ve insani sorunların çözümünde işbirliği yapmasını gerektirir. Son dönemde yaşanan jeopolitik gerilimler, uluslararası barış ve güvenliği bozmuş ve Myanmar'daki Rohingya krizi, Rusya-Ukrayna savaşı ve İsrail-Filistin çatışması sırasında insani krizlere yol açmıştır. ABD, İngiltere ve Fransa'nın İsrail-Filistin çatışmasında dengeyi sağlayamadığı ve Filistinlilerin hayatlarını riske attığı Batı Asya'daki güç mücadelesi önemli bir jeopolitik kaygıdır. Buna karşılık Çin, Rusya ve İran, uyumsuz devletlerin uluslararası insancıl hukuka saygı duyması ve uyması gerektiğini savunuyor. 31 Ekim'de Yemen'in İsrail'e yönelik füze ve drone saldırıları ve ABD Donanması'nın İsrail'in güvenliğini savunmak amacıyla ateş açması, Kızıldeniz'de gerilimin yayılmasına yol açtı.

HT, her zaman, her yerde kriket yakalamanın tek adresi olan Crick-it'i tanıtıyor. Şimdi keşfedin!

Yalnızca 2022 yılında Birleşmiş Milletler, hükümetler tarafından insani yardım erişiminin reddedildiği 3.931 doğrulanmış vakayı kaydetti. En yaygın olaylar işgal altındaki Filistin toprakları olan Yemen, Afganistan ve Mali'de yaşandı. Genel Sekreterin Çocuklar ve Silahlı Çatışmalardan Sorumlu Özel Temsilcisi Virginia Gamba da 2024'te küresel düzeyde insani erişimin reddedilmesinde “şok edici” bir artış görülmesinin muhtemel olduğu konusunda uyardı.

Bu krizlerin en ağırını çocuklar ve kadınlar yaşıyor. Birleşmiş Milletler liderliğindeki İzleme ve Raporlama Mekanizması 2005, silahlı çatışma zamanlarında çocuklara yönelik altı ciddi ihlali izliyor; bunlar arasında çocukların öldürülmesi ve sakatlanması, okullara veya hastanelere saldırılar ve çocuklara insani yardım erişiminin engellenmesi yer alıyor. Gamba ayrıca insani yardımın reddedilmesinin (insani faaliyetlere kısıtlama getirilmesi, yardım operasyonlarının engellenmesi ve alıcılara yönelik ayrımcılık, sivil altyapıya saldırılar, insani yardım personeline yönelik şiddet ve bu personelin öldürülmesi ve yardım malzemelerinin yağmalanması şeklinde) çocukların yaşam haklarını ihlal ettiğini öne sürüyor. yaşam, eğitim ve mümkün olan en yüksek sağlık standardı. Refugees International ve diğer kuruluşlardan gelen çok sayıda rapor, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik saldırısından bu yana İsrail'in Gazze'ye yönelik yardım operasyonlarına uyguladığı ablukanın “kıtlık benzeri” koşullarla sonuçlandığını gösteriyor. BM Haberleri'nin bildirdiğine göre İsrail güçleri, İsrail kontrol noktası yakınında hayat kurtaran yardımları toplamak için Gazze'de binlerce kişilik kalabalığa ateş açtı ve 100'den fazla insanı öldürdü. Gazze 2007'den bu yana işgal altında ve İsrail'in Filistinlilerin hareket özgürlüğüne yönelik askeri kısıtlamalarına tabi. Gazze'nin lojistik altyapısının ve barınaklarının bombalanması, insani yardım ablukası, özellikle kuzey Gazze'ye erişimin kapatılması Filistinlileri aç bıraktı. 26 Ocak'ta Uluslararası Adalet Divanı da İsrail'in Filistinlilere insani yardımın önündeki tüm engelleri kaldırmasını emretti. Hastaneler, elektrik ve telekomünikasyon altyapısının devam eden bombardımanı nedeniyle koşullar kötüleşti ve ciddi bir sağlık krizine yol açtı.

Dünyanın başka yerlerinde de benzer yardım ablukaları başlangıçta çocukları etkiledi. Birleşmiş Milletler'e göre Sudan'da çocukları Darfur, Kordofan ve Hartum'daki çatışmaların etkilerinden korumaya yönelik yardımın reddedilmesi, çocukların acılarını abarttı. Ayrıca Myanmar'daki çatışma sırasında insani yardıma getirilen çeşitli kısıtlamalar çocukların içme suyuna erişimini engelledi. Güvenlik Konseyi, Gazze, Sudan, Afganistan, Ukrayna, Haiti, Yemen ve Myanmar'daki çocukları destekleyen ablukaların etkisine ilişkin endişelerini zaten dile getirdi.

İsrail'in durumu, birçok uluslararası kuruluşun ülkenin “orantısız” askeri tepkisini “çok fazla” olarak tanımlamasına ve ahlaki ahlaksızlığı kınamasına rağmen, insani yasaların göz ardı edilmesinin ve ahlaki ahlaksızlığın çarpıcı bir örneğidir. İsrail devletinin Filistinlilere yönelik devam eden saldırıları ve uluslararası toplumun, özellikle de hükümetlerin başarısızlıkları, BM Güvenlik Konseyi ve Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere uluslararası sistemin masum sivilleri çatışma ve savaşlardan zarar görmekten koruma konusundaki önemi konusunda endişeleri artırdı. BM kuruluşlarından gelen çok sayıda rapor soykırıma işaret etti ve Uluslararası Adalet Divanı yakın zamanda İsrail'in Filistinlilere yönelik askeri saldırılarını “potansiyel” soykırım olarak nitelendirdi. Ekim ayında BM şefi António Guterres acil insani ateşkes çağrısında bulundu. Ancak İsrail tüm uluslararası baskıları baltalamaya ve görmezden gelmeye devam ediyor. Çatışmaların yedinci ayına giren İsrail, insani yardımı reddetmek için “toplu cezalandırma” yöntemini kullanıyor ve çatışma stratejisi öncelikle kadınları ve çocukları hedef alıyor.

BM Kadınları, Gazze'de 6.000'i anne olmak üzere 10.000'den fazla kadının öldürüldüğünü, 19.000'den fazla çocuğun yetim kaldığını bildirdi. Ekim ayında BM Nüfus Fonu Gazze'de yaklaşık 50.000 kadının hamile olduğunu bildirdi. Gazze'de bir milyondan fazla Filistinli kadın ve kız çocuğunun yiyeceğe, temiz içme suyuna ve işleyen tuvaletlere erişimi yok. Ayrıca, hastalıkların insanlık dışı yaşam koşullarında yayılması da durumu daha da karmaşık hale getiriyor. Bu nedenle İsrail'in Gazze'ye karşı yürüttüğü savaşa kadına karşı savaş da deniyor. 25 Mart 2024'te kabul edilen 2728 (2024) sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı, Gazze'de derhal ateşkes sağlanması, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve insani yardıma güvenli ve engelsiz erişim çağrısında bulundu. BM Kadın Birimi yaklaşık 100.000 kadına ve ailesine gıda, battaniye, kışlık kıyafet, hijyen ürünleri vb. yardımlarda bulundu. Uzun süren çatışma 30.000'den fazla ölüme ve 70.000'den fazla can kaybına neden oldu. Ayrıca yetersiz beslenme ve dehidrasyon nedeniyle bebekler ve çocuklar ölüyor.

Güvenlik Konseyi Kararı 2664 (2022) gibi uluslararası rejimlerin başarısızlığı ve Güvenlik Konseyi Çocuklar ve Silahlı Çatışma Çalışma Grubunun tavsiyelerine uyulmaması, çatışma bölgelerindeki savunmasız vatandaşların kasvetli bir gelecekle karşı karşıya olduğunun işaretleridir. Aşırı milliyetçi hedefleri doğrultusunda uluslararası rejimlere sürekli meydan okuyan İsrail gibi inatçı devletler, uluslararası toplumun uluslararası barış ve güvenlik çerçevesine olan güveninin azalmasından sorumludur. ABD liderliğindeki Batılı ülkeler, uluslararası normları hiçe sayarak müttefikleri ve müttefik olmayanlara farklı standartlar uygulayarak demokrasiyi, insan haklarını ve egemenliği teşvik etme yönündeki Batılı gündemini görmezden geldiler. Genel olarak jeopolitik çıkarlar, büyük güçler arasındaki güç mücadelelerinde barışı ve insani çabaları sıklıkla tehlikeye atıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki küresel sivil protestolar, hükümetlere Gazze'de derhal ateşkes ilan edilmesi yönünde baskı yapıyor. Geçtiğimiz altı ay boyunca, İsrail ve müttefiklerine, alçak askeri kampanyaları durdurmaları ve normale dönüşe izin vermeleri çağrısında bulunmak için sokaklara döküldüler ve aynı zamanda ABD liderliğini üstü kapalı olarak destekleyen veya üstü kapalı olarak destekleyen hükümetleri kınadılar. İnsani krizlerle mücadele etmek uluslararası işbirliği olmadan mümkün değildir. Hükümetler, imzaladıkları BM Şartı'na ve uluslararası barış ve istikrara olan bağlılıklarını güçlendirmelidir.

Bu makale, Delhi Üniversitesi Kirori Mal Koleji'nde Siyaset Bilimi eski Yardımcı Doçenti Mehdi Hussain tarafından yazılmıştır.