Daha iyi insani yardım oluşturmak, dönüşüm ortaklıkları gerektirir

miloya

New member
Sadece birkaç on yıl önce, temel ilaçlara ve tedavilere erişim, hasta grupları ve sivil toplum arasındaki işbirliği patent tekellerini ortadan kaldırana kadar bir ayrıcalıktı. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF)/Sınır Tanımayan Doktorlar, ilaçlara erişimi sağlamak için sivil toplumla yakın işbirliği içinde çalışarak 20 yılı aşkın süredir çok önemli bir rol oynadı. Sonuçta ortaya çıkan jenerik üretim ve antiretroviral ilaçların rekabeti, 10 yıl içinde fiyatların %99 düşmesine yol açarak hepatit C, sıtma, zatürree, uyku hastalığı ve tüberküloz tedavisini karşılanabilir ve erişilebilir hale getirdi. Bu örnek işbirliğinin gücünü göstermektedir. Bununla birlikte, insani müdahale çabalarındaki ortaklıkların stratejik olmaktan çok taktiksel olduğuna dair kanıtlar olduğundan, bu bir normdan ziyade bir istisnadır.

Ortaklık (Getty Images/iStockphoto)

Covid pandemisi, aşılama politikası ve eşit erişilebilirliği, çoklu fay hatlarını açıkça görünür kılarken, duvarda şu yazı var: Hem yerel hem de küresel olarak meydana gelen toplumsal değişimlere kayıtsız kalamayız! İnsani yardımın nasıl daha akıllıca kullanılabileceği ve daha verimli bir şekilde sağlanabileceğine dair bir dizi tartışmanın ortasında, pandemi, insani yardımı yanlış adlandıran birçok kişi için bir meydan okuma olduğunu kanıtladı. İnsani yardım çalışanları tarafından güçlü bir şekilde savunulan fikirler teste tabi tutuldu ve tersine çevrildi. Bu, “neyin işe yaradığı” üzerine düşünme fırsatı sağladı ve kusurlu kurumsal tasarımların karmaşıklıklarını, sektörler arası koordinasyon ve hükümetler arası tutarlılığa yönelik destek düzeylerini, son mil teslimatındaki zorlukları vb. hakim politika iştahlarının etkisini araştırdı. Bugün, insani yardımın daha iyi ulaştırılması için değişen bir manzaranın – işlemsel ortaklıklar yerine dönüşümsel ortaklıkların – ortasındayız. Bu geliştirme talepkar, çevik, insan merkezli ve eşitlik, etki ve sürdürülebilirlik değerlerine dayanıyor. Daha yerel odaklı kalkınma ve küresel tartışmalara doğru ‘gücü kaydırmak’ için ‘yerelleştirme’ için daha güçlü bir baskı var.

MSF son yıllarda bu değişikliklere uyum sağladı ve verimli ve etkili “yerel” insani ve tıbbi bakım sağlamak için sağlık sistemlerini, iş gücü yapılarını ve operasyonlarını yerel olarak yönetilen sesler ve borsalarla giderek daha fazla dönüştürdü. Ancak, ekosistem kurucuları olarak sivil toplum kuruluşlarının potansiyelini artırmak için daha fazla eyleme ihtiyaç vardır. Diyalog için bir alan yaratarak bu ayrımları ortadan kaldırmaya yardımcı olabiliriz ve yerel aktörleri birbirine bağlayarak birbirimizi daha iyi anlamak için bilgi paylaşımını kolaylaştırabiliriz. Bir fikir ve niyet koalisyonu oluşturmak için, yerel karmaşıklıklar ve ihtiyaç kalıpları kabul edilmelidir. tarafsız, karmaşık olmayan ve güvenilir değerlendirmeler; ve hızlı tepkiler sağlamak için stratejik ve operasyonel kararlara temel teşkil edebilecek bilgilerin paylaşılması.

İnsani yardımı etkileyen bir başka olgu da, 2022’de yaygın olan ve 2023’ün ikinci yarısında daha da yayılması muhtemel olan siyasi şiddettir. Silahlı Çatışma Konumu ve Olay Veri Projesi (ACLED), 2021 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 20’sinin (yaklaşık 1,7 milyar insan) bir düzeyde siyasi şiddete maruz kalacağını tahmin ediyor. 2023’teki mevcut çatışma ortamı, şiddetin nasıl ortaya çıktığı ve siyasi ve ekonomik ortamdaki değişikliklere nasıl uyum sağladığı hakkında yeni bir düşünme biçimi gerektiriyor; acı biçimlerinin çeşitliliği, özellikle çevrimiçi; kim, nerede ve ne zaman savaşıyor; paydaşların konsolide etme ve koordine etme yeteneği; ve yardım dağıtımındaki sızıntıların yayılması ve etkisi. Bunlar, insani müdahaleler ve söylemler tasarlanırken dikkate alınması gereken en önemli faktörler arasındadır. Ayrıca, göçmenlerin sıklıkla bir tehdit olarak gösterilmesi ve güvenlik ve terörizmle ilişkilendirilmeleri, bu nüfuslara tarafsız sağlık hizmeti ve insani yardım sağlanması üzerinde baskı oluşturmuştur. Ekonomik göçmenlerin ve yerinden edilmiş kişilerin ülkeler arasında hareket edebilmeleri, sığınma talep edebilmeleri ve sağlık hizmetlerine erişebilmeleri ciddi şekilde kısıtlanmıştır. Buna karşılık, ülkeler sınırlarını sıkılaştırdı; Ancak çözüm ortak bir siyasi irade gerektiriyor.

İklim acil durumu aynı zamanda yeni eylem ilkeleri ve her düzeydeki ortaklarla diyalog gerektiren derin etik zorluklar da doğuruyor. İklim acil durumlarıyla kesişimsellik konusunda farkındalık eksikliği, insani müdahalenin kapsamını ve etkisini azaltır. İnsan hareketliliği, bilgiye erişilebilirlik ve sınırsız finansman başarı için kilit faktörler olsa da, “sınırsız” insani yardım sağlamadaki başarının büyüklüğü, tekrarı azaltan ve en iyi uygulamaları güçlendiren teknolojik ilerlemeler ve tıbbi bilgi aktarımı gerektirir.

Yukarıdan aşağıya müdahaleler ve tek taraflı kararlarla karakterize edilen geleneksel insani yardım yaklaşımı, karmaşık ve birbiriyle bağlantılı küresel krizler için artık yeterli değil. Yeni zorlukların ortaya çıkması, daha geniş ve daha işbirlikçi bir yanıta yönelik bir paradigma değişikliğini gerektirir. İnsani yardım topluluğu ortaklıkları hayata geçirecekse, MSF gibi kuruluşların doğrudan acil durum projelerini uygulamaya daha az odaklanması ve bunun yerine ihtiyaçları belirleme ve doğrudan eylem geliştirme konusunda daha iyi konumlanmış yerel aktörlerle ortaklıklar geliştirmeye öncelik vermesi gerekir. İnsani yardım dağıtımının etkisini ve verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için, alanında uzman kuruluşlara yatırım yapmak ve onlarla ortaklıklar kurmak esastır.

Açık diyaloğu, ortak sorun çözmeyi ve bilgi paylaşımını teşvik etmek için insani yardım kuruluşları, yerel topluluklar, hükümetler, akademisyenler ve etkilenen nüfuslar gibi çeşitli katılımcıları bir araya getiren kapsayıcı alanlar yaratmaya çalışmalıyız. Bu tür platformlar, deneyimlerden öğrenmeyi, yeni zorlukları belirlemeyi ve insani krizlerle başa çıkmak için ortaklaşa yenilikçi stratejiler geliştirmeyi kolaylaştıracaktır. Uluslararası toplum, daha güçlü ve daha etkili bir insani müdahale sistemi oluşturmak için anlamlı katılım ve işbirliğini teşvik etmeye yatırım yapmalıdır.

Bu makale, Güney Asya’daki Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Genel Müdürü Farhat Mantoo tarafından yazılmıştır.