Dijital ekonominin toparlanması için kamu-özel ortaklık modeli

miloya

New member
Covid-19 salgınının patlak vermesi, dijital teknolojilerin dünya çapında yaygın olarak benimsenmesini hızlandırdı. Mikro düzeyde eğitim ve e-ticaretten makro düzeyde tedarik zincirleri ve üretim ağlarına kadar dijitalleşmenin hızı, hükümetleri dijital düzenlemeleri zorlamaya sevk etti. Dijital yeniliği etkinleştiren ve düzenlemelerin daha geniş kamu yararına olmasını sağlayan politikalar oluşturmanın dengeleyici eylemi hararetli tartışmalara yol açtı. Tam bir ekonomik iyileşme sağlamak ve insanlığın ortak geleceğini güvence altına almak için dijital düzenlemelerin gerekli olduğu açıktır. Doğru dengeyi bulmak ve vatandaşların ihtiyaçlarına cevap veren politikalar ve kurumlar oluşturmak için dijital düzenlemenin birbiriyle yarışan vizyonlarını uzlaştırmak önemlidir. Bu rapor, dijital ekonominin büyümesini ve dijital kamu mallarının (DPG’ler) yenilenen önemini tartışıyor. Dijital düzenleme için rekabet eden vizyonlara ışık tutuyor ve dijital yönetişim için bir kamu-özel sektör ortaklığı (4P) öneriyor. Bu 4P ortaklık modeli kapsamında oluşturulan DPG’lerin kullanılması, dijital düzenlemenin oluşturulmasında danışılan paydaşların sayısını artırdığı için iş için iyidir.

para

“Dijital ekonomi”, dijital bilgi, bilgi veya araçları bir üretim ve tüketim faktörü olarak kullanan herhangi bir ekonomik faaliyeti ifade eden her şeyi kapsayan bir terimdir. Bu genellikle e-ticaret veya sınır ötesi dijital hizmet ticareti gibi belirli ekonomik sektörleri ifade eder. Dijital unsurun ekonominin tüm sektörlerinde ve insanların yaşamlarında ne ölçüde yaygın hale geldiği, yakın zamana kadar büyük ölçüde politika yapıcıların hayal gücünün ötesindeydi. Bu, 2000’li yılların sonlarına kadar Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) dijital ticaretle ilgili tartışmaların e-ticaret işlemleri üzerindeki tarifelerin moratoryumla sınırlı kalmasıyla kanıtlanmaktadır. Dijital ekonominin genişleyen tanımı ve yaygınlaşması, dijital ekonomiyle ilgili çok taraflı yönetişim düzeyinde de endişeleri artırdı.

Dijitalleşme ve dijital yenilik, endüstriyel büyüme hikayesinde bir sonraki sınırlar olarak belirlendi ve hükümetler artık ekonominin bu yönünü düzenlemenin ve hatta belki de paraya çevirmenin önemini anlamaya başladı. 2019 Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Dijital Ekonomi Raporu, geleneksel ekonomik değer yaratma ile dijital ekonomide değer yaratma arasındaki farkı vurgulamaktadır – değer yaratma uygulamasındaki kilit aktörler üreticiler, tüketiciler ve hükümettir; Dijital ekonomide iki ek değer yaratma gücü vardır: platformlaştırma ve verilerin parasallaştırılması.

The Great Tech Game’de Anirudh Suri, teknolojinin sadece bir endüstri olarak değil, bir üretim faktörü olarak ele alınması gerektiğini savunuyor. Suri, teknoloji ve veri birikimini hem kamu hem de özel sektör için bir varlık olarak sermaye birikimine benzetiyor. Özellikle, “teknoloji”nin anlamı dijital alanla örtüşecek şekilde gelişmiştir. Tarihin belirli bir noktasında matbaa, bilgiyi demokratikleştirdiği için teknolojinin sınırını temsil ediyordu. Günümüzde teknolojik yenilik neredeyse dijital teknoloji ile eş zamanlı. Suri’ye göre (dijital) teknolojinin kullanılması, diğer üretim faktörlerinin üretkenliğini de artırıyor. Nihayetinde, biri diğerini çektiğinden, bunun sermaye ile teknolojik yenilik arasında bir bağlantı olduğunu gösterdiğine dikkat çekiyor. Teknolojik olarak ilerlemek isteyen ülkeler sermayeye ihtiyaç duyar ve sermaye ekonominin büyüyen sektörlerine çekilir (bu durumda teknolojik yenilik).

Makaleye buradan erişilebilir.

Bu makale Apoorva Lalwani ve Jhanvi Tripathi tarafından yazılmıştır.