Eğitim Reformunda Ebeveyn ve Toplum Katılımının Önemi

miloya

New member
“Bir çocuğu büyütmek için bir köy gerekir” diye bir söz vardır. Bu, çocukların gelişmesi için güvenli, besleyici ve kapsayıcı bir ortam sağlama konusunda ebeveynlerin ve toplulukların ortak sorumluluğunun altını çizer.

Eğitim

Hindistan Başbakanı (PM) Narendra Modi’nin popüler sloganı “Sabka Saath Sabka Vikas”, toplulukların işbirlikçi çabalarını somutlaştırıyor ve somutlaştırıyor ve çocukların öğreniminin kapsayıcı gelişimi için eşit derecede geçerli.

Hindistan’da çocuklar genellikle ilk üç yılı evde veya kreşte geçirirler, ardından anganwadis ve anaokulları gibi eğitim kurumlarına giderler ve kademeli olarak ilkokula geçerler. Bu nedenle, çocukların evde öğrendikleri veya ebeveynlerinin ve topluluklarının hayatlarının ilk aşamalarında nasıl dahil oldukları geleceklerini etkiler. Kuruluş aşaması, bir kişinin doğumundan sekiz yaşına kadar olan yaşamını kapsayan dönemdir.

Yaklaşık 100 araştırmayı inceledikten sonra Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yayınlanan, aile katılımının üç ila sekiz yaş arası çocukların eğitimi üzerindeki etkisine ilişkin bir rapor, ebeveyn katılımı ile çocukların matematik ve sosyo-duygusal alanlarda okuryazarlık becerileri arasında pozitif bir ilişki bulmuştur. erken sınıflarda sıkıca beceriler. Aslında, bu becerilerin geliştirilmesi, bir çocuğun gelecekteki büyümesi ve gelişmesi için çok önemlidir.

Ebeveyn ve toplum katılımının kapsamını ve kalitesini iyileştiren bir ekosistem eli kulağındadır. Dünyanın dört bir yanındaki birçok hükümet ve sivil toplum kuruluşu, programlarında ve politikalarında ebeveyn ve toplum katılımına öncelik vermiştir. Bunu, ebeveynler ve okul liderleri arasında güçlü ortaklıklar geliştirerek, onlara karar verme sürecine katılmaları için kaynaklar ve platformlar sağlayarak başardılar.

Singapur Eğitim Bakanlığı’nın Eğitimde Ebeveynler (PiE) girişimi ve Manchester Eğitim Ortaklığı tarafından geliştirilen bir eğitim programı olan İngiltere’nin Geçiş Projesi gibi birkaç başarılı küresel girişim, istenen değişikliği sağladı. İlkinde, ebeveynlere eğitim haberlerine, müfredat bilgilerine ve evde öğrenmeyi desteklemek için önerilere erişim sağlamak için bir kaynak portalı kuruldu. İkincisi, ilkokul personelini, çocuklarının eğitimine katılımlarını artırmak için ebeveynlerle ilişkiler kurmaya yönlendiren ve hazırlayan bir programdır. Benzer şekilde, Amerika Birleşik Devletleri katılım için rehberlik ve kaynak sağlamaya yönelik bir araç görevi gören bir Ebeveyn ve Aile Katılımı Çerçevesi geliştirmiştir. Aile-Öğretmen Derneği’nin (PTA) oluşturulması, ebeveyn-okul ortaklıklarını kurumsallaştırma girişimidir. PTA, ebeveynleri okul etkinliklerine ve kritik karar verme süreçlerine dahil olmaya motive eder.

Her girişim, her ülkenin özel ihtiyaçlarını ve kültürel bağlamlarını yansıtır ve çocukların eğitiminin yararına okullar, ebeveynler ve topluluklar arasında güçlü ortaklıklar kurmayı amaçlar. Hindistan Hükümeti, 3. sınıfın sonuna kadar temel becerilerin edinilmesinin evrenselleştirilmesini desteklemek için NIPUN Bharat (Ulusal Anlama ve Aritmetik Becerileri ile Okuma Yeterliliği için Ulusal Girişim) misyonunu başlattı. NIPUN Bharat misyonu, stratejik uygulamada ebeveynlerin ve toplumun katılımı için önemli bir rol görmektedir ve eyaletlerin ve Birlik Bölgelerinin ebeveyn ve toplum katılımını artırmak için dahil olabileceği yollar öneren yönergeler formüle edilmiştir.

Eğitim Bakanlığı Eğitim ve Okuryazarlık Departmanı da, okulların kapalı olduğu zamanlarda ve sonrasında evde öğrenime ebeveyn katılımı için özerk Bharat olan Atmanirbhar’ın ilkeleriyle uyumlu yönergeler yayınladı. Bu yönergeler, ebeveynlerin, aile üyelerinin ve bakıcıların, okuryazarlık düzeyleri ne olursa olsun çocukların esenliğini geliştirmede ve evde öğrenmeyi desteklemedeki rolünü tartışmaktadır. Neredeyse tüm okullarda norm haline gelen veli-öğretmen toplantıları, veliler ve kurumlar arasında güven oluşmasına yardımcı olmuş ve velileri çocuklarıyla akademik konuları tartışmaya teşvik etmiştir.

Çoğu hükümet, Hindistan’da ebeveyn ve toplum katılımını artırmak için önemli çabalar sarf etmiştir. Ancak, yaklaşımımızı güçlendirmek için daha fazlası yapılabilir. Kırsal ve kentsel okullar arasındaki ve hatta özel ve devlet okulları arasındaki farklar göz önüne alındığında, her bir hedef grup için bağlama oturtulmuş daha güçlü iletişim kanalları oluşturmak önemlidir. Bu iletişim kanalları, velileri bilgilendirmek ve veliler ile öğretmenler arasında sık sık iletişim kurulmasını sağlamak için çok önemli olacaktır.

Ebeveynleri okul veya topluluk düzeyinde karar verme sürecine dahil etmek, onlara geri bildirim, endişe ve içgörüleri paylaşmaları için bir platform sağlar. RTE Yasası, bu amaçla Okul Yönetim Komitelerinin (SMC’ler) kurulmasını gerektirir. Ancak, bu SMC’lerin çoğunun daha etkin bir şekilde çalışması gerekir. Bu nedenle, okul yönetişim komitelerinin güçlendirilmesi ve yeniden tasarlanması zorunludur.

Bununla birlikte, farklı sosyal, ekonomik, dilsel ve coğrafi geçmişlerden gelen ebeveynlerin karşılaştığı zorlukları tanımak ve onları, çocuklarının öğrenmesini desteklemek için gerekli bilgi ve becerilerle donatmak çok önemlidir. Bu, onların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış uygun kaynakların, araçların ve çalıştayların yaygınlaştırılması yoluyla başarılabilir.

NEP ve NIPUN Bharat Misyonu’nun yıldönümünde, özellikle biçimlendirici yıllarda, Hindistan’ın çocuklarının geleceğini şekillendirmeye büyük bir katkı yapmasına yardımcı olabilecek ebeveyn ve toplum katılımına odaklanılmalıdır.

Bu makale Veerendra Mishra, IPS, MP Cadre ve Kalinga Üyesi tarafından yazılmıştır.