Gelişmekte olan ülkelerde elektrik dağıtımı için mülkiyet seçenekleri

miloya

New member
Hindistan'ın elektrik dağıtım şirketleri (veya dağıtım şirketleri), yüksek kayıplar ve operasyonel verimsizlikler nedeniyle ciddi zorluklarla boğuşuyor ve bu da sık sık kurtarma operasyonları gerektiren kötü mali duruma yol açıyor. Hindistan'daki diskoların çoğu devlete aittir. Verimliliklerini artırmak için özel sektörün katılımını teşvik eden politika değişiklikleri yapılmıştır. Diğer ülkeler de benzer sorunlarla karşılaşmış ve farklı çözümler geliştirmişlerdir. Bu uluslararası deneyimlerin incelenmesi, Hindistan elektrik dağıtım sektörünün yanı sıra diğer ülkelerdeki mevcut zorlukların çözümüne yönelik değerli bilgiler ve stratejiler sağlayabilir.

Elektrik (temsil amaçlı)

Bu makale, gelişmekte olan ülkelerdeki elektrik dağıtım sektörünün performansını farklı mülkiyet modelleri altında analiz etmektedir. Bu çalışmanın mantığı, verimsizlikler, kayıplar ve önemli sektör reformlarına duyulan ihtiyaç gibi mevcut zorlukları ele almak için Hindistan enerji dağıtım sektörüne uygulanabilecek temel dersleri ve etkili stratejileri belirlemektir.

Bu çalışma için seçilen ülkeler üç coğrafi bölgeye yayılmıştır: dördü Afrika'da (Uganda, Tanzanya, Kenya ve Güney Afrika), ikişer tanesi Latin Amerika'da (Brezilya ve Arjantin) ve Asya'da (Türkiye ve Filipinler). Vaka çalışmaları seçimimize iki temel kriter rehberlik ediyor: farklı sahiplik deneyimleri sağlama yetenekleri ve Hindistan bağlamıyla uygunlukları. Makale, yalnızca gelişmekte olan ülkelerin deneyimlerine odaklanması açısından değil, aynı zamanda bunları standart bir modelden sapmalar olarak değil, potansiyel stratejiler ve fikirler sunabilecek farklı modeller olarak görmesi açısından da dikkate değerdir.

Makalede, seçilen ülkelerdeki elektrik dağıtım sektörlerinin performansını analiz etmek için, her ülkenin kendine özgü bağlamının, mülkiyet modellerinin, düzenleyici çerçevelerinin ve performans sonuçlarının ayrıntılı bir incelemesini içeren bir örnek olay çalışması yaklaşımı kullanıldı. Bu yaklaşım, elektrik dağıtımının yönetimine yönelik farklı yaklaşımlarla ilişkili karmaşıklıkların ve nüansların kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Vaka çalışmaları için politika özetleri ve belgelerinin yanı sıra ikincil literatür biçimindeki kamuya açık bilgiler kullanıldı.

Çalışma dört farklı mülkiyet seçeneğini inceliyor: kamu mülkiyeti, yönetim sözleşmeleri, imtiyazlar ve özel mülkiyet. Kamu mülkiyeti genellikle devlet kurumlarını veya devlete ait şirketleri içerir. Yönetim sözleşmeleri, özel bir şirketin belirli koşullar altında belirli bir süre için dağıtımı yönettiği, ancak varlıkların devletin elinde kaldığı anlaşmalardır. İmtiyazlar, varlıkların dönem sonunda devlete iade edildiği, dağıtım işini yürütmeye yönelik lisanslardır. Özel mülkiyet, genellikle devlet varlıklarının elden çıkarılmasından kaynaklanan, özel bir şirketin tam kontrolü anlamına gelir.

Reform motivasyonunun seçilen ülkeler arasında farklılık gösterdiğini ve genellikle Dünya Bankası finansman ihtiyaçları veya yatırım ihtiyaçları gibi faktörlerden etkilendiğini bulduk. Reform çabalarına katılım da farklılık göstermektedir; yabancı şirketler çoğunlukla önemli bir rol oynamaktadır. Afrika vaka çalışmalarında, hem özelleştirme hem de yönetim sözleşmelerinde, esas olarak Afrika dışından ve/veya Güney Afrika Eskom'dan yabancı şirketler katılmış ve sözleşmeler ve imtiyazlar kazanmıştır. Brezilya ve Arjantin'de çok sayıda yerli ve yabancı şirket yatırım yaptı. Bu Filipinler'deki deneyime benzer. Ancak Türkiye'de özelleştirme çalışmalarına yatırım yapanlar öncelikle Türk özel şirketleriydi.

Afrika vaka incelemelerinde, yönetim sözleşmeleri ve imtiyazların tahsilat verimliliğini artırmak ve ticari kayıpları azaltmak açısından genellikle işe yaradığını gördük. Sözleşmelerdeki teşvikler ve kayıpların azaltılmasına yönelik devlet desteği, bu hedeflerin her ikisine de ulaşmayı kolaylaştırdı. Birçok ülkede buna çapraz sübvansiyonların azaltılması ve tarifelerin daha maliyet odaklı tarifelere doğru arttırılması eşlik etti. Ancak birkaç istisna dışında yükleniciler ve kiracılar ağın güvenilirliğini artırmada veya erişimi iyileştirmek için ağa yeterli yatırım yapmada başarısız oldu.

Analizimiz Hindistan gibi reform yapmak isteyen ülkeler için dersler sunuyor.

• Sözleşme tasarımı: Afrika'daki deneyimler, sözleşmelerin kayıpları azaltacak şekilde tasarlanmasının mümkün olduğunu göstermektedir. Ancak bu sözleşmelerin teşviklerin hedeflerle tutarlı olacak şekilde tasarlanması gerekmektedir. Ayrıca performansın ölçülmesi için devlet desteği ve net parametrelere ihtiyaç vardır.
  • Ayrıştırma ve mülkiyetin ayrılması: Daha katı ayrıştırma gereklilikleri, rekabeti ve piyasa katılımcıları arasında eşit bir oyun alanını teşvik eder. Dikey olarak entegre tesislerin ayrıştırılmasının gerekli olduğu Hindistan'da, ortaya çıkan birimler aynı şirketin bölümleri gibi davrandığından sonuç genellikle tatmin edici değildi. Sektörde rekabeti teşvik etmek ve eşit şartlar sağlamak amacıyla Hindistan, daha sıkı ayrıştırma gerekliliklerinin uygulanması konusunda Brezilya ve Arjantin'deki örneklere bakabilir.
  • Enerji karışımını çeşitlendirmek: Çalışma aynı zamanda enerji üretimi için enerji karışımını çeşitlendirmenin önemini de vurguladı. Afrika ve Latin Amerika'daki kuraklıkla ilgili zorluklarda olduğu gibi, belirli enerji kaynaklarına aşırı bağımlılıktan kaçınmak dayanıklılık açısından kritik öneme sahiptir. Kenya, jeotermal enerjiye yatırım yaparak ve hidroelektrik enerjiye aşırı bağımlılıktan uzaklaşarak çeşitlenmeyi başarıyor.
  • Elektrik tedarik planlaması: Uzun vadeli planlama, üretim kapasitesinin aceleyle daralmasından kaynaklanan riskleri en aza indirir. Kenya'nın 2009'dan bu yana çok paydaşlı En Az Maliyetli Enerji Geliştirme Planlamasını (LCPDP) kullanması, bu tür planlama çalışmaları ve bunun sonucunda ortaya çıkan faydalar için bir model olabilir.
  • Elektrifikasyon ve erişim: Örnek çalışmalarımızda, özel şirketlerin potansiyel ortak olduğu, sürdürülebilir finansmana sahip hükümet öncülüğündeki programlar erişimi iyileştirmenin anahtarıydı.
  • Düzenleyici Bağımsızlık: Yasal korumalar ve mali özerklik yoluyla düzenleyici bağımsızlığın sağlanması güvenilirliği artırır. Brezilya Agencia Nacional de Energia Eléctrica (ANEEL) örnek teşkil edebilir.
  • Bağımsız Kurullar: Bulgularımız, siyasi müdahale sorunları devam etse de, bağımsız kurullar oluşturmanın şeffaflığı ve operasyonel özerkliği artırabileceğini gösteriyor.
  • Dağıtımda rekabet: Örnek çalışma yaptığımız ülkelerde, hatların ve tedariklerin ayrılması ve zorunlu açık erişim ile rekabet yavaş yavaş uygulamaya konmuştur. Bu, hat ayırma mevzuatının bulunmaması nedeniyle birden fazla elektrik dağıtım lisansının değerlendirildiği ve bunun da ağ kaynaklarının iki katına çıkmasına neden olabileceği Hindistan'ın tam tersidir.
  • Siyasi etki: Bu örnek olay incelemelerinden elde edilen çarpıcı bir bulgu, hiçbir ülkenin elektrik sektörünü siyasetten izole etmeyi başaramamasıydı. Hindistan'da siyaset ve elektrik sektörünün bu şekilde entegrasyonunun sorunları iyi bilinse de, bunun aynı zamanda fırsatlar da sunduğunu gördük. Hükümetlerin elektrik sektöründe reform yapmaya kararlı olması durumunda, hükümetten korunan kurumların kurulması da dahil olmak üzere sektörün sorunlarının kapsamlı bir şekilde ele alınması mümkündür. Örneğin, Filipinler ve Türkiye hükümetleri reformların uygulanmasını destekledi ve bu da reformların başarıyla uygulanmasını sağladı.
  • Kapsamlı Endüstri Yapısı: Bu çalışmadan elde edilen en önemli sonuç, değişiklik yapmadan önce tüm endüstrinin yapısını düşünmenin gerekliliğidir. Sekiz örnek olay incelemesinin gösterdiği gibi, elektrik sektörünün tek bir bölümünde diğer bölümlerin zayıf yönlerini ele almadan reform yapmaya kalkışmanın sektörde sürdürülebilir bir iyileşmeye yol açması pek mümkün değildir. Bu durum özellikle hat sonu birimlerinin, dağıtım şirketlerinin, yukarı akış segmentlerinin kümülatif sorunlarından etkilendiği elektrik dağıtımı için geçerlidir.
Bu yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu makalenin yazarı, Yeni Delhi'deki CSEP'in eski misafir araştırmacısı Saumya Vaishnava'dır.