Hindistan neden küresel güneye düzenli olarak insani yardım gönderiyor?

miloya

New member
Geçtiğimiz ay Hindistan, Küresel Güney'deki beş ülkeye büyük ölçekli insani yardım gönderdi. Beş ülkeden ikisi Güneydoğu Asya'da, üçü ise Güney Afrika'da. Her iki bölge de Hindistan'ın genişletilmiş mahallesinin bir parçasıdır.

Güvenlik personeli, Yagi Tayfunu'nun vurduğu Myanmar, Vietnam ve Laos'a yardım malzemeleri gönderiyor. (PTI)

Laos ve Vietnam tayfunun ardından savaşıyor. Yagi Tayfunu Güneydoğu Asya'yı vurdu ve Hindistan, özel uçaklarla insani yardım gönderen ilk ülkeler arasında yer aldı. Hindistan bu iki ülkeye hijyen kitleri, battaniyeler, jeneratör setleri, su arıtma cihazları, su arıtma tabletleri ve diğer malzemeleri gönderdi. Bu yardım Hindistan'ın Doğu Yasası politikasının bir parçasıdır.

İnsani yardım alan diğer üç ülke ise Malavi, Zambiya ve Zimbabve'dir. Bu üç ülke El Nino'nun neden olduğu şiddetli kuraklık nedeniyle zor durumda kalıyor. Hindistan, batı kıyısındaki Nhava Sheva limanından bu üç Afrika ülkesine pirinç ve mısır gönderdi. Bu ülkelere yapılan yardım, Hindistan'ın Afrika çabalarının bir parçası ve Vasudhaiva Kutumbkam ilkesinin vücut bulmuş halidir.

Bu, Hindistan'ın geniş komşularına ilk kez insani yardım göndermesi değil. Geçtiğimiz yıl Türkiye ve Suriye'nin bazı bölgelerinde meydana gelen depremde, Hindistan, Türkiye'ye yardım gönderen ilk ülkeler arasında yer almıştı. Bu yardım, Türkiye'nin Keşmir'de Pakistan'ı desteklemesine rağmen gönderildi.

Son beş yılda Hindistan, Maldivler, Mauritius, Madagaskar, Seyşeller, Cibuti, Eritre, Sudan, Güney Sudan, Vietnam, Kamboçya, Endonezya, Tayland, Sri Lanka, Bangladeş, Afganistan ve Afrika gibi çok çeşitli ülkelere insani yardım gönderdi. Komorlar. Bu yardım gıda ve tıbbi yardım şeklinde gerçekleşti. Hindistan Donanması ve Hava Kuvvetleri bu yardımı sağlamak için görevlendirildi. Bu ülkelerin tümü daha geniş Hint Okyanusu bölgesinde yer almaktadır.

Hindistan'ın insani müdahalesinin düzenliliği ve müdahalenin hızı, Hindistan'ın insani yardım ve afet yardımı (HADR) çabalarını dış politika matrisinde yararlı bir araç olarak stratejik olarak düşündüğünü göstermektedir.

Hindistan yapabildiği için gıda ve tıbbi yardım gönderiyor. Hindistan gıda fazlası veren bir ülke ve aynı zamanda küresel ilaç endüstrisinde de önemli bir oyuncu. Hindistan'ın gıda fazlası, ülke içinde büyük bir gıda güvenliği çabasını desteklemesine ve yurtdışına gıda yardımı göndermesine olanak tanıyor. Hindistan'ın ilaç endüstrisi, makul fiyatlarla yüksek kaliteli ilaçlar üretmesiyle tanınıyor. Bu nedenle, gıda ve ilaç sektörlerindeki gelişmiş yurt içi yetenekler, Hindistan'ın Küresel Güney ülkelerine yardım göndermesine olanak tanıyor.

İkincisi, Hindistan yıllar içinde platformlar şeklinde hava ve deniz yeteneklerini geliştirmiş ve bu tür yardımı Asya ve Afrika'da sağlamayı planlamaktadır. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) C-130 J Super Hercules ve C-17 Globemaster uçağı gibi uzun menzilli platformları satın aldı. Bu uzun menzilli stratejik hava nakliye araçları, ihtiyaç sahibi ülkelere hızlı bir şekilde tıbbi ve gıda yardımı göndermek için kullanışlıdır. Ek olarak, Hint Donanması uzun süredir Hint-Pasifik'te dikkate alınması gereken bir güç olmuştur. Deniz Kuvvetleri geniş kapsamlı, stratejik deniz operasyonları yürütür ve kıyı devletleriyle daha yakın işbirliği yapar. İnsani yardım da bu daha geniş savunma diplomasisi çabasının bir parçasıdır. Bu nedenle Hindistan kendisini Hint Okyanusu'nda ilk müdahale ekibi olarak adlandırıyor.

Üçüncüsü, Hindistan kendisini küresel güneyin şampiyonu olarak görüyor. Hindistan, 2023 ve 2024'te Küresel Güney'in Sesi Zirvelerini düzenledi. Hindistan, Birleşmiş Milletler (BM) gibi çok taraflı forumlarda bile kendisini Küresel Güney'in savunucusu olarak konumlandırıyor. Hindistan'ın dış politikasındaki değişikliklere rağmen dikkate değer bir devamlılık söz konusu. Geçmişte Hindistan'ın Bağlantısızlar Hareketi, G-77, Yeni Uluslararası Ekonomik Düzen ve Güney-Güney İşbirliği gibi gruplardaki liderliği, Küresel Güney'i savunma ve ona liderlik etme isteğini ortaya koymuştu.

Dördüncüsü, ihtiyaç anında Küresel Güney'deki ülkelerin endişelerinin ele alınması Hindistan'ın ulusal çıkarlarını ve değerlerini ortaya koymaktadır. Hızlı müdahale süresi ve zor durumlarda yardım sağlama yeteneği, Hindistan'ın stratejik yeteneklerinin kanıtıdır. Bu aynı zamanda Hindistan'ın uluslararası toplumda iyi, yetenekli ve sorumlu bir vatandaş olarak imajını oluşturmanın da bir parçası.

Bu nedenle Hindistan'ın Küresel Güney'e hızlı ve geniş ölçekli yardım politikasını sürdürmesi zorunludur. Ancak Hindistan'ın dış politikasının bu yönü ile özel olarak ilgilenen uzmanlaşmış bir kurumsal yapı bulunmamaktadır. Bu kurumsal boşluğun kapatılması, HADR çabalarında stratejik avantajlar elde etme yolunda potansiyel olarak uzun bir yol kat edecektir.

Bu makale, Gokhale Politika ve Ekonomi Enstitüsü, Pune, Jeopolitik ve Jeoekonomi Yardımcı Doçenti Sankalp Gurjar tarafından yazılmıştır.