Kapitalist ekonomi sisteminin özelliği nedir ?

Ozerman

Global Mod
Global Mod
Kapitalist ekonomi sistemi, uretim, ticaret ve mali kaynaklarn mulkiyeti hakkndaki kurallarn olusturdugu bir ekonomik sistemdir. Kapitalizm, ozel mulkiyetin ozgurce ticaret edilebilmesi ve piyasann etkisi altnda uretimin etkinliginin arttrlmas gibi temel ozellikleriyle tanmlanr. Bu sistemde, uretim kaynaklarnn mulkiyeti, ozel kisiler veya kurumlar tarafndan el konulur ve pazar ekonomisine dayanr.

Kapitalizmin Temel Ozellikleri

Kapitalist ekonomi sistemi, uretim, ticaret ve mali kaynaklarn mulkiyeti hakkndaki kurallarn olusturdugu bir ekonomik sistemdir. Kapitalist ekonomide temel ozellikler arasnda sunlar saylabilir:

1. Mulkiyet Haklar: Kapitalist ekonomi sisteminde uretim araclarnn mulkiyeti ozel kisilere veya kurumlara aittir. Mulkiyet hakknn temel gorevi, mulkiyete sahip olan kisi veya kurumlarn urettikleri urun ve hizmetleri istedikleri sekilde ticaret etme hakkna sahip olmalarn saglamaktr.

2. Piyasa Ekonomisi: Piyasa ekonomisi, kapitalist ekonominin temel ozelligidir. Piyasa ekonomisi, tuketici ve ureticilerin arasndaki arz ve talebin karslasmasna binaen urunlerin fiyatlarnn olusmasna izin verir.

3. Rekabet: Kapitalist ekonomilerde, piyasalarda rekabet vardr. Rekabetin temel amac, urunleri en iyi fiyatla tuketicilere sunmak ve uretimin etkinligini arttrmaktr.

4. Serbest Ticaret: Kapitalist ekonomilerde, serbest ticaret ozgurlugu vardr. Ureticiler urettikleri urunleri dunya capnda ticaret edebilirler.

Kapitalizmin Dezavantajlar

Kapitalist ekonomi sistemi, ozellikle uretimin etkinligini artrmak icin kullanlr. Ancak, bu sistem baz dezavantajlara da sahiptir.

1. Esitsiz Gelir Daglm: Kapitalist ekonomilerde, urun ve hizmetlerin uretiminden elde edilen gelir, mulkiyete sahip olanlar tarafndan kontrol edilir. Buna gore uretimden elde edilen gelir, daha az sermayeye sahip olanlar tarafndan paylaslmaz.

2.