Kendimizi AI ile anlaşılır hale getirirsek, gerçekten faydalı olabilir

miloya

New member
Yakın tarihli bir makale, benim gibi insanların yapay zeka (AI) tarafından gereksiz hale getirilme riskinin en yüksek düzeyde olduğunu öne sürdü. Bir iletişim ajansı için sağlık ve kalkınma konularında çalışıyorum ve çok yazıyorum. Bunlardan bazıları basın açıklamaları ve gazeteciler için brifingler. Ancak işimin birçok doktordan daha güvenli olduğuna inanacak kadar hayalperestim.

Yapay zeka. (düşünce stoku)

Basın bültenleri dağıtan bir şirket olan Muckrack, bir şirket ve ürünü hakkında çok az bilgiye dayalı materyaller yazabileceğini söylüyor. Ona “sağlık bilincine sahip ama geleneksel Hintli kadınlar için yeni bir vegan ghee ürünü” tanıtması talimatını veren bir basın açıklaması yazmasını söyledim.

İşte Muckrack’in çalışması, bir dakikadan kısa sürede ücretsiz olarak yapılmış. “Önde gelen bir vegan gıda şirketi olan Ghee-Free, sağlık bilincine sahip ancak geleneksel Hintli kadınları hedefleyen yeni bir vegan ghee ürünü piyasaya sürdü. Ürün bitki bazlı bileşenlerden yapılmıştır ve hayvansal yağ içermez, bu da onu veganlar ve laktoz intoleransı olanlar için ideal bir seçim haline getirir… aşırı. Ghee içermeyen vegan ghee, geleneksel ghee ile aynı zengin lezzet ve dokuyu sunan daha sağlıklı bir alternatiftir.”

Gerçekte, bu yapay zeka tanıştığım çoğu halkla ilişkiler yazarının yerini alacaktı. Çünkü çok iyi değiller ve Muckrack onların kötü yazılarını taklit ediyor. Bir müşterimiz var – bana para ödediği için adını değiştirdim – “Dullco bugün duyurulan…” her yayınla başlamakta ısrar ediyor. Görünüşe göre, onlara sürekli söylediğim gibi, yoğun sinirlenmeleri yeni bir şey değil. “İmparator Ashoka bugün duyurdu”, ölüler duyuru yapmaya alışık olmadıkları için haber olurdu. Bir ay sussa “Bugün Başbakan açıkladı” haber olurdu, yoksa editörler muhabire Başbakan’ın açıklamasını devralmasını söylerdi sanırım.

Benim vegan sadeyağ yayınım kalp krizi geçiren bir kurbanın sadeyağ tüketmesiyle başlamalıydı; laktoz intoleransı nedeniyle kocasıyla yemek yiyemeyen bir kadının yürek burkan hikayesiyle; veya belki hayvan refahı ve süt talebi üzerine bir veya iki cümle. Başka bir deyişle, okuyucunun ilgisini çeken ve okumaya devam eden bir şey. Bir kişinin gidip o talihsiz ev hanımını veya kalp krizi hastasını bulması gerekir (AI, hikayeler ve tarihler uydurduğu “halüsinasyonlarda” çok iyidir, ancak çoğu medya bu tür şeylere karamsar bakar ve beraberindeki fotoğraf sorunlu olur). İneklerin açlıktan ölmek üzere olan buzağı açısını düşünmesi için yalnızca bir kişi yeterli empatiye sahiptir (AI, onları taklit etmeyi öğrenebilse de empati yapmaz ve şu anki empati eksikliği, insan durumu hakkında bir şeyler söyler.)

Her telefondaki kameralar ve yapay zeka destekli düzenleme yazılımı, solgun Haberin Detaylarılarıyla köşedeki fotoğraf stüdyosunu iflas ettirse de fotoğrafçıları öldürmedi. Meslektaşlarımdan biri olan Ivan Ruiz bana şunları söyledi: “Fotoğraf editörleri her zaman analog ve çok manuel kurgulama, katmanlama ve karanlık odada geliştirme süreçleriyle sınırlı kalmıştır. Photoshop 80’lerin sonlarında ortaya çıktığında, görüntüleme devrim yaratmış ve sonsuza kadar değişmiş olsa da, o ve günümüzün gelişmiş araçları fotoğrafçının gözünün yerini alamadı… Birinin, nihai ürünün nihai olarak nasıl görüneceğine dair yaratıcı bir vizyona sahip olması gerekir. , üretken yapay zekanın bile vizyonu yoktur.

Belki benim politika analizi çalışmam daha savunmasızdır, ancak örneğin bir ilaç şirketi bana ileri kolesterol ilaçları için gelecekteki pazar fırsatlarını sorarsa, neden bilmek istediklerini anladığımı varsayarlar. Bir makine, epidemiyoloji, trendler, tedavi kapasitesi ve sonuçta ortaya çıkan pazar büyüklüğü hakkında rapor vermede hepimizden daha iyi olacaktır. Bununla birlikte, ilaç şirketleri, birisinin ürünleri için gerçekten ödeme yapıp yapmadığını bilmek ister ve bu, çay yapraklarından çok daha fazla bir sorudur.

Bir Rus meslektaşım bana, ülkenin hapishanelerindeki devasa HIV sorunu hakkında üst düzey bir hükümet yetkilisiyle görüştüğünü söyledi. Aslında söylediği şey, iyi niyetli bir STK’nın manifestosundan gelebilirdi, ama söylediğinde, tüm yanlış yerlerde gülümsedi ve insanlığın empatik öncüsünün bir parçası olduğunu düşündürmeyen el hareketleri yaptı. Sonunda meslektaşım onu biraz dürttü: “Bazı insanlar bu mahkumların 35 yaşına kadar öleceklerini söylüyor ve onların neden ölecekleri konusunda fazla endişelenmememiz gerekiyor.” Memur, onun hakkında ne düşündüğünü sormadan önce coşkuyla başını salladı. ifade. Daha güvenli HIV ilaçları için hiçbir Rus parasının kullanılmayacağı açıktı – onlar için açık, ancak muhtemelen bir AI analiz programı için değil.

Duyguları uyandırmak ve alt metinleri okumak zorunda olduğumuz kasvetli bir dünyada çalışıyoruz. Örneğin, mütevazı temel bakımdaki doktorlar ve hemşireler: Hasta gerçekten prognozunu bilmek istiyor mu? Boğaz ağrısından yakınan kadının yutkunma sorunu olmadığını söylemeden önce duraklamasında bir şey var mıydı? Bununla birlikte, pahalı tıp uzmanları çok daha basit bir dünyada çalışırlar: işleri neyin yanlış olduğunu teşhis etmek ve ardından, vakanın gerçeklerine ve tedavilere ilişkin kanıtlara dayanarak, uygun fiyatlı, kaliteli bir tedavi sağlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaktır. hasta için Bu, AI’nın çok iyi olduğu türden bir iştir.

Hepimizin verimsiz veri işlemcileri olmaktan çıkıp, makinelere neye izin verilip neyin verilmediğini söyleme vizyonuna geçmemiz gerekiyor. Ayrıca kendimizi yapay zeka için anlaşılır kılma ve yapay zekayı insan çabaları ve ihtiyaçları için gerçekten yararlı hale getirme becerisini geliştireceğiz.

Bu makale, FINN Partners Halk Sağlığı, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Yönetici Ortağı Mark Chataway tarafından yazılmıştır.