Kendine güven artı dayanışma, G-20’ye bir sağlık mesajıdır

miloya

New member
2003 yılında, küreselleşme tüm öfkesi ve uluslararası ticaret ulusların nihai birleştiricisi olarak lanse edilirken, bir ekonomist arkadaşıma “Küreselleşme Çağında Kendine Güven” konulu bir sempozyumun yararlı olacağını önerdim. Piyasa güçlerine aşırı güvenmenin, açıkça kanıtlanmış bir piyasa başarısızlığı alanı olan sağlık hizmetleri için bir tehdit oluşturabileceğinden endişeliydim. Arkadaşım güldü ve özgüvenin geçmiş bir çağın saplantısı olduğunu ve yeni ahlakın küresel olarak birbirine bağlı bir dünyada rekabetçi olmak olduğunu söyledi. Para, mal ve hizmetler sınırlardan serbestçe akacak ve tedarik zincirleri dünya çapında sorunsuz bir şekilde yayılacaktı. Thomas Friedman’ın The World Is Flat (2005) adlı kitabı, dünya küreselleşmenin müziğine doğru ilerlerken bu inancı somutlaştırdı.

Zaman değişti. 2023’te Hindistan, kendine güvenme (Atma Nirbharta) sloganına yemin ediyor. Dünyanın geri kalanı da küreselleşmenin tuzaklarını tartışıyor, küreselleşmenin ürettiği ekonomik eşitsizlikler ve istikrarsızlıktan ve geniş ulusötesi endüstrilerin neden olduğu çevresel bozulmadan endişe duyuyor. Covid-19, küresel tıbbi ekipman tedarik zincirlerinin ne kadar kırılgan olduğunu ve yüksek gelirli ülkelerdeki (HIC’ler) üreticilerin aşıların birçok düşük ve orta gelirli ülkeye (LMIC) uygun fiyatlarla zamanında teslim edilmesinde ne kadar güvenilmez olduğunu gösterdi.

Konsolide tedarik zincirleri verimlilik vaat ediyor, ancak kesintiye uğramaları halinde temel mallarda ciddi kıtlıklara yol açabilirler. Geçen yıl ABD’de yaşanan bebek maması krizinin de gösterdiği gibi, ülkeler içinde bile neredeyse tekeller kurcaladıklarında bozulmaya neden olabiliyor. Federal bir programın tek sözleşmeli tedarikçisi olarak süt formüllerinin %43’ünü sağlayan bir fabrika bakteriyel kontaminasyon nedeniyle kapatıldığında kaos çıktı. ABD, Fransa’dan yapılan ithalat üzerindeki ticaret engellerini kaldırmak zorunda kaldı.

Tedarik zincirleri sınır ötesi ve rekabet dışı olduğunda, kırılmaları birçok ülkede temel malların mevcudiyetinde ciddi aksamalara neden olabilir. Bu, salgın hastalıklar, doğal afetler, savaş, siyasi amaçlı ekonomik yaptırımlar, işçi grevleri veya ticaret anlaşmalarının (Brexit gibi) beklenmedik bir şekilde sona ermesi nedeniyle olabilir.

Güvenilir küresel olarak dağıtılmış üretim ve tedarik süreçlerine duyulan ihtiyaç, DSÖ’nün gelecekteki pandemi önleme, hazırlık ve müdahale için ilerlediği küresel anlaşma için devam eden uluslararası müzakerelerde tartışılmaktadır. LMIC’ler, Covid-19 deneyimine dayanarak dünyanın farklı bölgelerinde önemli aşılar, terapötikler ve teşhisler (VPD’ler) için üretim tesisleri oluşturmaya yönelik küresel yatırımlar çağrısında bulunuyor. Bunların, pandemiye güçlü bir yanıt verebilmek için verimli ulusal ve bölgesel dağıtım ağları tarafından desteklenmesi gerekecek.

Kendi kendine yeterlilik tüm ülkeler için arzu edilirken, bazıları ihtiyaç duyulan tüm tıbbi malzemeleri üretemeyebilir. Uluslararası işbirliği ve teknik yardıma ihtiyaç duyulacaktır. Büyük ölçekli üretimin ve düşük maliyetli teslimatın verimliliği, sağlık malzemelerinin bir ülkeden diğerine transferini gerektirebilir. Bölgesel ekonomik işbirliği kuruluşları böyle bir yol sunuyor. Kapasite veya kaynak eksikliği nedeniyle hiçbir ülkenin veya bölgenin savunmasız kalmamasını sağlamak için uluslararası işbirliği daha da ileri gitmelidir.

Şimdiye kadar ticaret, bu tür uluslararası teslimatlar için ana kanal olarak görülüyordu. Dünya Ticaret Örgütü ticaretin yürütüldüğü kuralları belirlerken, çeşitli ticaret anlaşmaları ülkeleri veya blokları birbirine bağlamıştır. Ancak ticaret, tedarikçi ve tüketicinin her birinin işlemden azami fayda sağlamaya çalıştığı ve nihai anlaşmanın pazarlık gücü dengesini yansıttığı bir sözleşmedir. LMIC’ler, özellikle bir tekel tedarikçisi veya açık veya gizli bir kartel oluşturan birkaç tedarikçiden oluşan bir oligopol ile uğraşırken genellikle dezavantajlıdır. Temel bir ticaret ahlakı olarak lanse edilen adil rekabet, genellikle tekelci üretim ve tek bir tedarik zinciri tarafından ortadan kaldırılır.

Bu tür düşmanca angajmanın alternatifi, desteğin bir ülkeden diğerine kar elde etmek yerine yardım etmek için aktığı dayanışma ruhuna başvurmaktır. İnsanlık ortak tehditlerle karşı karşıya kaldığında bu çok önemlidir. bu olur mu Acil tıbbi yardım, sel veya deprem gibi büyük ölçekli doğal afetler meydana geldiğinde şefkatli nedenlerle akar. Geri kalan zamanlarda ticaret açısından pazarlık yapmak zordur. Covid-19 salgını sırasında bile, çok uluslu mRNA aşısı üreticileri, teknik bilgi birikimini paylaşmayı reddederken ve birçok ülke için yasaklayıcı olan fiyatları uygularken, yüksek fiyatlar, götürü tazminat ve devlet varlıklarının taahhüt edilmesini talep ettiler. Hindistan ve Güney Afrika’nın sponsor olduğu, önemli aşılar, ilaçlar ve teşhislere ilişkin patentlerden feragat eden DTÖ kararı, milyonlarca kişi ölürken bile fikri mülkiyet tartışmalarına karıştı. Yalnızca Hindistan, bir dayanışma ruhu içinde birkaç başka ülkeye aşı gönderdi.

Öyleyse, dayanışmanın küresel salgın tehditlerle yüzleşmek için özgüveni tamamlamasını mümkün kılan şey nedir? Tüm ülkeler savunmasız olacağından, dünyanın gelecekte karşılaşacağı pek çok tehdidin ortak bir yanıt gerektireceği artık yeterince açıktır. Pandemiler ve iklim değişikliği bariz örneklerdir. Kendi kendine yetmeye daha fazla önem verilmesine rağmen, küresel ekonomiler birbirine bağlı olmaya devam edecek ve bu onları dünyanın bir bölgesinden başlayıp başka bir yere yayılan küresel şoklara karşı savunmasız hale getirecektir. Kötü yönetilen bir mikrobiyal salgının sonuçları ekonomik bulaşma olacaktır.

Bu nedenle, ülkelerin gelecekteki davranışlarına, aydınlanmış kişisel çıkar ve asil fedakarlığın bir karışımı rehberlik etmelidir. Her ikisi de gelecekte hayatta kalmaya, istikrara ve sürdürülebilir insani gelişmeye giden iki yönlü yol olarak özgüven ve dayanışmaya işaret ediyor. Hindistan’ın liderliğinde G-20, bu yolculuk için yön tabelalarını kurmalıdır.

Bu makale Kardiyolog, Epidemiyolog ve Seçkin Halk Sağlığı Profesörü (PHFI) K Srinath Reddy tarafından yazılmıştır.