Kızlar için bütünsel eğitim: saygınlık, beceriler ve fırsatlar

miloya

New member
Milli Eğitim Politikası (YEP) Temmuz 2020'de hayata geçirildi. (TEMSİLCİ FOTOĞRAFI)

Swami Vivekananda bir keresinde şöyle demişti: “Karakterini şekillendiren, zihnin gücünü güçlendiren, zekayı geliştiren ve kişinin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan bir eğitim istiyoruz.” Hindistan'da kızlar henüz bir yer edinemiyor. Onları eğitmek yeterli değil; Eğitim onların engelleri aşmalarına, sosyal geleneklere meydan okumalarına, yaşamları hakkında bilinçli kararlar almalarına ve değişim için katalizör olmalarına olanak sağlamalıdır.

Ram Mandir ile ilgili en son güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin! buraya tıklayın

Kız çocuklarının eğitim yoluyla güçlendirilmesi, bir ulusun geleceğine yapılan stratejik bir yatırımdır; çünkü kızlar, ailelerinin ve genel olarak topluluklarının sosyo-ekonomik kalkınmasına aktif olarak katkıda bulunur. Bu, kızların güçlenmesi ve ulusal ilerlemesi için gerekli olan acil sorunları ele almak üzere geleneksel okul paradigmalarının ötesine geçmeyi gerektirir.

Kız çocuklarının eğitimini ve güçlendirilmesini teşvik etmek için çok sayıda program yürütülmektedir. Hükümet burslar, altyapı geliştirme ve politika çerçeveleri uygulamaya koyarken, sivil toplum da okula kayıt ve öğrenme kazanımlarının artırılmasından eğitim çerçeveleri ve geliştirilmiş hükümet burs sistemlerine, yaşam becerilerine, insan hakları farkındalığına, dijital katılıma kadar çeşitli girişimler üzerinde çalışıyor. , istihdam edilebilirlik, beslenmenin yanı sıra cinsel sağlık ve üreme sağlığı.

Ancak cinsiyet ayrımcılığı ve şiddet, erken evlilik ve ekonomik kısıtlamalar bu girişimlerin istenilen hedeflere ulaşmasını engellemektedir. Okul sistemi reformları ve kitlesel farkındalık, kızlar için eşit onur ve akademik başarıya odaklanırken, onların geleceğini şekillendirecek yaşam boyu becerilerin geliştirilmesine çok az önem veriliyor gibi görünüyor.

Uçtan uca çözümleri hedefleyerek ve 21. yüzyıl işyeri hazırlığı, kariyer planlaması, teknik beceri eğitimi, dijital katılım, finansal katılım ve kredi ve sağlık hizmetlerine erişim için ileri ve geri bağlantılar oluşturarak, özgüveni ve eleştirel düşünmeyi teşvik edebiliriz. ve kızlarda karar verme becerileri. Bu, yaşam becerileri ve hedeflerine yüzeysel bir bakışla telafi etmek yerine, barışı inşa etme, şefkat ve etik alanlarındaki içsel insani becerilerle güçlendirilebilir.

Kızlar geniş kapsamlı etkileri olabilecek ortamlara yerleştirilmiştir. GSSS Farat'ta sessiz bir 7. Sınıf öğrencisi olan Kanika, sosyal-duygusal bir öğrenme girişimi olan 'Khushiyon Ka Gullak' aracılığıyla kendini sınıfın ötesinde ifade etmeyi öğrendi. Duygularını tanıyıp yöneterek genel refahını artıran bir ifade buldu.

Kız çocuklarına yönelik eğitim programları kişisel düzeyde, kişiler arası düzeyde aileler ve arkadaşlarla ve daha geniş düzeyde topluluklar, ön saflarda çalışanlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla etkileşime girmelidir. Bu, bilgi ve hizmetlere olan talebi teşvik edebilir, müzakereleri ve karar alma sürecini geliştirebilir, toplumsal cinsiyete yönelik pozitif rolleri teşvik edebilir ve toplumsal cinsiyete duyarlı politika ve sistemleri genişletebilir.

Okul eğitiminde üreme sağlığı, hijyen ve beslenme konusunda kapsamlı ve yaşa uygun eğitim, kızların kendi sağlıklarının sorumluluğunu almalarını sağlayabilir. Bu eğitim okul müfredatına entegre edilebilir ve toplumsal yardım programları ile desteklenebilir.

2020 Ulusal Eğitim Politikası kapsamında Cinsiyet İçerme Fonu kapsamında yetkilendirilen okul yönetimi komiteleri, cinsiyete dayalı şiddetin okulla ilgili sıcak noktalarını ve ulaşım, hijyen ve sanitasyona ayrımcı erişimi hariç tutmak için okul binalarını denetleyebilir. Ergen kız ve erkek çocuklarının bu sınavlara dahil edilmesi, sorunlara ilişkin farkındalığı artırabilir, sorumluluğu teşvik edebilir ve problem çözme becerilerini öğretebilir.

Taban deneyimleri sıklıkla cinsiyet normlarını ve güç dinamiklerini ortadan kaldırmayı amaçlayan cinsiyete özgü eğitim girişimlerine karşı dirençle karşılaşıyor. Bu nedenle programların daha okul dostu, incelikli ve yaratıcı yaklaşımlar benimsemesi önemlidir.

Okul ortamlarında ataerkillik, cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddete yönelik yaklaşımlar çoğu zaman başarısız oluyor çünkü ilgili kişilerin değişime girişmeden önce yerine getirilmemiş haklar konusunda bilinçlendirilmesi gerektiği varsayılıyor. Öte yandan tersine keşif değişim modeli, değişime yönelik gizli arzuyu tanır ve bunu Sokratik diyalog gibi etkileşimli teknikler kullanarak teşvik edebilir.

Estetik okuryazarlığı, fiziksel okuryazarlığı ve proje tabanlı öğrenmeyi teşvik etmek, cinsiyet, kast, inanç, sosyal statü, yetenek, dil, görünüm ve coğrafyayı aşan demokratik katılımı gerektirir ve derin bir değişimin yerleştirilmesinde uzun bir yol kat edebilir.

“ASER – Temellerin Ötesinde” çalışmasının son bulguları, gençlerin akran desteğine ve dijital deneyimlere olan ilgilerinden yararlanarak gençlerin eğitimindeki fırsatları ortaya çıkardı. Odisha'da bir grup ergen kız, iyi arkadaşlar olarak eğlenmek için köy toplum öğrenim merkezlerinde kısa süreli elektrik kursuna rastgele katıldılar, ancak şimdi elektrikçi olarak çalışan parlak rol modelleri oldukları ortaya çıktı. Bu, STEM eğitiminde toplumsal cinsiyet engellerini aşma ve iş fırsatları yaratma konusunda kolektifin gücünü vurguluyor.

Özellikle uzak ve yetersiz hizmet alan bölgelerde eğitime erişimi genişletmek için teknolojinin kullanılması, boşlukları kapatabilir ve kızların bütünsel eğitim kaynaklarına erişmesini sağlayabilir.

Bu nedenle kızlara yönelik eğitim programları, akademik yaklaşımın ötesine geçen, kız çocuğunun tüm ekosistemini merkezinde okulla birleştiren ve asırlık engelleri yıkmak için yıkıcı yöntemler kullanan panoramik bir yaklaşım benimsemelidir. Bu çok yönlü yaklaşımın toplum üzerinde derin bir etkisi olacak, aynı zamanda bir kızın potansiyelini şekillendirecek ve değişimi bireyselden toplumsal düzeye taşıyacak.

Kızlar başarılı olduğunda nesiller arası sosyal zorluklar döngüsü sona erer. Kızlar öğrenip çabaladıklarında ülke ekonomisine katkıda bulunabilirler. Bu sadece sınıflara erişim sağlamakla ilgili değil; Merak uyandıran, beceriler geliştiren ve kızların lider olmalarını ve değişim yaratmalarını sağlayan bütünsel bir eğitim ortamı yaratmakla ilgilidir.

Bu makale Piramal Grubu Başkan Yardımcısı Swati Piramal ve Piramal Vakfı Direktörü Monal Jayaram tarafından yazılmıştır.