Kullanıcı merkezli eğitim teknolojisi çözümleri, kaynakların kısıtlı olduğu ortamlarda benimsenmeyi teşvik edebilir

miloya

New member
Hindistan’ın eğitim pazarının 2025 yılına kadar 225 milyar dolara ulaşması ve eğitim teknolojisinin daha hızlı büyüyerek (yaklaşık %27 oranında) 5,7 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dijital teknoloji öğrenmeyi değiştirdi. Pandemi nedeniyle okulların kapanması sırasında çocukların öğrenme eğrisinin korunmasına yardımcı oldu; pahalı eğitim teknolojisi ürünlerini almaya gücü yetmeyen birçok öğrenci, öğrenmelerini desteklemek için YouTube Haberlarına ve diğer ücretsiz çevrimiçi eğitim kaynaklarına güvendi. Çevrimiçi öğrenme, sosyoekonomik yelpazedeki çocuklar için bir yaşam biçimi haline geldi; Dezavantajlı toplulukların katılımının arttığını ve içerik dağıtım kanallarının demokratikleştiğini görüyoruz.

Ed Tech (Getty Images/iStockphoto)

Ancak eğitim teknolojisi endüstrisi, örneğin bu çözümlerin potansiyel sınırlamaları nedeniyle de eleştirilere maruz kalıyor. Örneğin, eğitim teknolojisinin öğrencilerin cihazlara güvenmelerini gerektirdiği, bunun da yüz yüze etkileşimi azalttığı, işbirliği ve iletişim becerilerini olumsuz etkilediği fikri; veya öğretmenler ve akranlarla kişisel etkileşim ve insani bağlantı eksikliği, potansiyel olarak karmaşık konuların daha derinlemesine anlaşılmasını sınırlıyor. Bazıları, bu tür çözümlerden gerçek anlamda yararlanabilecek öğrencilerin çoğunluğunun bunları karşılayamayacağını ve akıllı telefon ve internet erişiminin sınırlı olduğu köylerde yaşadıklarını da öne sürüyor.

Maharashtra’nın en kırsal ve ücra bölgelerinde yeterli hizmet alamayan öğrencilerle çalışan, kar amacı gütmeyen bir eğitim ve teknoloji kuruluşu olarak, kendi çözümümüzün operasyonel gerçeklerini ortaya çıkarmaya karar verdik. Android uygulamamız V-School, Maharashtra Eyalet Kurulu müfredatına göre 1’den 10’a kadar sınıflar için eğitim içeriği sağlar. Uygulamanın eğitim içeriği ders kitabı bölümlerine göre düzenlenmiştir ve her bölüm görsel-işitsel araçlar ve ÇSS’ler kullanılarak Marathi, Urduca ve Yarı İngilizce gibi yerel dillerde öğretilmektedir. Uygulamanın özellikle eğitim sonuçlarını nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorduk.

Bizimki gibi eğitim teknolojisi çözümleri geleneksel eğitim biçimlerini tamamlarken, öğrenci öğrenme çıktılarını teknoloji müdahaleleri yoluyla ölçmek zorlayıcı olmuştur. Öğrencilerin düzenli olarak değerlendirilmesi öğretmenler için motivasyon eksikliği, okullarda öğretmen eksikliği vb. nedenlerden dolayı çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Bu nedenle, öğrencilere öğrenme seviyelerini değerlendirme fırsatı verilerek ve onlara öğrenme boşluklarını giderecek kaynaklar sağlanarak bu sistem aşılabilir. ilgili sorun. Bir 4. sınıf öğrencisi uygulamayı sıklıkla öz değerlendirme amacıyla kullandığını söyledi. Uygulamayla öğrenirken sık sık Haberları duraklatıyor, sorulan çoktan seçmeli sorular üzerinde düşünüyor ve anladığının doğru olduğundan emin olmak için yanıtlarını yazıyor.

Dahası, bırakın kırsal okulları, Hindistan yüksek öğretim kurumlarında sınıfta soru sormak ve şüpheleri açıklığa kavuşturmak nadirdir. İlkokul öğrencilerinin üçte ikisinden fazlasının özel eğitim aldığı Singapur gibi gelişmiş ülkelerin aksine, Hindistan’ın kırsal okullarındaki çocukların çoğunun okulları dışında herhangi bir eğitim desteği yok. Dolayısıyla, eğer okulda ne öğretildiğini anlamazlarsa ve soru sorma cesaretini toplayamazlarsa, zamanla ciddi öğrenme boşlukları oluşması kaçınılmazdır.

Ayrıca birçok öğrencinin uygulamayı istedikleri zaman ve istedikleri sıklıkta başvurabilecekleri ek bir öğretmen olarak algıladıklarını tespit ettik. Bazı öğrenciler ekibimize, okulda anlamadıkları bir şeyi öğrenmek istediklerinde uygulamayı açtıklarını söyledi.

Birçok ebeveyn, akıllı telefonların çocuklarına oyun, YouTube vb. gibi çok fazla dikkat dağıtıcı şey sunduğuna inanıyor ve ekran bağımlılığından korkuyor. Ancak çocuklarının akıllı telefonlarda öğrendiklerini gördükten sonra ebeveynlerin mobil dengeye ilişkin bakış açılarının değiştiğini gördük. Örneğin pek çok ebeveyn artık çocuklarının öğrenebilmesi için aktif olarak telefonlarını mümkün olduğunca evde bırakmaya çalışıyor. Ayrıca, düşük eğitim seviyesine sahip ebeveynler artık çocuklarının öğrenimini aktif olarak destekleyememekten daha az korkuyorlar.

Öğretmenler ise sistemin daha önemli bir parçasıdır. Dünya Bankası’nın Eğitim Teknolojisine Hazırlık Endeksi, kırsal bölgelerdeki öğretmenlere eğitim teknolojisini tanıtmanın zorluğunu vurguluyor. Hindistan’daki binlerce devlet okulunda, esas olarak yanlış sınıflandırma nedeniyle ciddi bir öğretmen açığı var. Bu tür okullarda, aynı anda birden fazla sınıfa eğitim vermenin yanı sıra, öğretmenlerin idari görevleri de üstlenmeleri gerekir; bu da öğrencilere sunulan sınırlı eğitim süresini daha da azaltır. Bu nedenle öğretmenlerin motivasyonlarına ve engellerine öncelik vermek ve onları aktif katkıda bulunanlar haline getirerek daha geniş bir zihniyet değişikliği için baskı yapmak, Bharat için Eğitim Teknolojisinde önemli bir rol oynayacaktır.

Yerelleştirilmiş bağlamlarla eğitim teknolojisi çözümleri geliştirmede kamu-özel sektör ortaklıkları, eğitim teknolojisi müdahalelerinin kritik sınırlamalarını giderebilir. Bu tür çözümler öğrencilere ücretsiz olarak veya uygun bir fiyata sunulabilir ve bu nedenle yetersiz hizmet alan nüfusa yardımcı olabilir. Bu, bir eğitim teknolojisi platformunun yararlanıcı ortamını anlayarak ve daha fazla erişime ulaşmak için yerel yönetimlerle birlikte çalışarak mümkün olabilir.

Yapay zeka tabanlı modelleri arayüzümüze entegre ederek çözümümüzde teknolojinin rolünü geliştirme konusunda ilerleme kaydetmiş olsak da kapsayıcı eğitim teknolojisi çözümlerinin başarılı olması için güçlü bir bağlamsallaştırma gerektirdiğini biliyoruz. Aşağıdakileri bulduk:

● İnsan seslerinin dahil edilmesi, sesli okuma özelliklerini daha ilgi çekici ve doğal hale getirerek öğrencilerin genel kullanıcı deneyimini iyileştirebilir

● Hintçe gibi daha fazla dilde eğitim içeriğinin kullanılabilirliğinin genişletilmesi, uygulamanın daha geniş bir öğrenci kitlesi tarafından erişilebilir olmasını sağlayabilir

● Kullanıcılar, uygulamada müşteri hizmetleri hizmetlerini uygulayarak sorularını, teknik sorunlarını veya diğer endişelerini yanıtlayacak özel bir destek sistemine sahip olabilirler.

● Geçmiş sınav kağıtları gibi kaynaklara erişim, öğrencinin hazırlanmasına destek olabilir

● En son eğitim reformlarına ve girişimlerine uyum sağlamak için, Ulusal Eğitim Politikası (NEP), NIPUN Bharat ve FLN ile ilgili özel kurslar, yeni eğitim çerçeveleri hakkında bilgi sağlayabilir ve öğrenci ve öğretmenlerin değişen ortamda yön bulmasına yardımcı olabilir.

Devlet ortaklıkları kurmak, sayısız mali, idari ve siyasi engelin aşılmasını gerektirebilir; ancak kararlılık ve yaratıcılıkla bu sorunlar, devlet kapasitesi oluşturulurken istenen etkinin elde edilmesi için çözülebilir. Eğitim teknolojisinin Bharat’a fayda sağlaması için erişilebilir, uygun maliyetli olması ve öğrenci öğrenme çıktılarına hizmet etmesi gerekir.

Bu makale VOPA Kurucusu Prafulla Shashikant ve VOPA İ&D Yöneticisi Sumana Acharya tarafından yazılmıştır.