Mini şebekeler aracılığıyla enerji erişiminin merkezileştirilmesi

miloya

New member
Yaklaşık on yıl önce Hindistan hükümeti, elektrik kapsama alanını ülkenin neredeyse her köşesine başarıyla genişleten büyük bir hamle yaptı. Niyetler doğru olmasına rağmen program, halihazırda zor durumda olan Devlet Dağıtım Şirketlerinin (DISCOM'lar) mali durumlarının kötüleşmesine neden oldu. Sonuç olarak ciddi hizmet açıkları devam ediyor. Hindistan'ın en kalabalık ve az gelişmiş bazı eyaletlerinde devlete ait kamu hizmetlerinden sağlanan kırsal arz hâlâ güvenilmez ve kalitesizdir. Kırsal haneler, elektriğin büyük ölçüde sübvansiyona tabi tutulması nedeniyle düşük düzeydeki hizmetleri kabul etmektedir. Ancak işletmelerin 7/24 yüksek kaliteli elektriğe ihtiyacı var. Sonuç olarak, birçok kırsal işletme elektrik şebekesinden vazgeçip çevreye zararlı dizel jeneratörlere yöneldi.

Yeşil Enerji (Bloomberg)

Birliğin Yeni ve Yenilenebilir Enerjiden Sorumlu Bakanı RK Singh'in yakın zamanda vurguladığı gibi, bu zorluğa karşı en uygun maliyetli ve uygulanabilir çözüm, merkezi olmayan ve yerel olarak yönetilen bir üretim, tedarik, faturalandırma ve toplama ekosistemi olacaktır. Mini ızgaralar boşluğu doldurmak için idealdir. Son beş yılda, Uttar Pradesh, Bihar ve Jharkhand'da, sübvansiyonlar olmasa bile, hem dizel üretimine hem de ana şebekeye uygulanabilir ve düşük karbonlu bir alternatif sunan topluluk güneş enerjisi mini şebekeleri ortaya çıktı. Yüzlerce mini şebeke, üç eyaletli bölgede kârlı bir şekilde faaliyet göstererek, sürdürülebilir aylık enerji faturaları yoluyla on binlerce kırsal işletmeyi kurtarıyor ve yerel ekonomik büyümeye katkıda bulunuyor.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Ancak bugüne kadar EDAŞ'lar, son kilometre müşteri hizmetlerini iyileştirirken ve genişletirken iletim ve işletme kayıplarını önemli ölçüde azaltan, karbondan arındırılmış, entegre bir enerji sistemi yaratma fırsatına rağmen, özel mini şebeke geliştiricileriyle anlamlı bir şekilde iletişim kurmayı reddetti. Entegrasyon eksikliği, hem kamu hem de özel sermayenin benzer enerji altyapısı oluşturmak için kullanılmasına neden oluyor. Daha da kötüsü, ülkedeki mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (MSME'ler) yarısının bulunduğu ve 50 milyon işçiyi desteklediği Hindistan'ın kırsal ekonomisinin tüm potansiyelini bastırıyor. İdeal durumda, Hindistan Hükümeti son mil bağlantı işini, en azından her bölgedeki belirli alanlarda, küçük işyerlerinde ve uzak yerlerde özel mini şebeke operatörlerine bırakmalı, böylece vergi mükelleflerinin parasının büyük bir kısmından tasarruf etmeliydi – DISCOM'lar 22 mali yılındaki genel kayıplar ₹28.700 INR crore – diğer öncelikler için kullanılacak.

Hindistan'ın elektrik talebinin 2030 yılına kadar neredeyse üç katına çıkması ve artan sıcaklıkların elektrik şebekesindeki ısı yükünü artırması nedeniyle, Hindistan hükümetinin iddialı enerji geçiş planını da destekleyen kırsal enerji hizmeti sunumuna yönelik yeni yaklaşımların araştırılmasına acil bir ihtiyaç var. Bu özellikle doğrudur çünkü Hindistan'ın kırsal kesimlerinde olduğu gibi tarıma bağımlı topluluklar iklim şoklarına karşı en savunmasız topluluklardır.

Devlet ağları ve özel mini şebekeler doğal bir tamamlayıcıdır. Merkez tarafından çeşitli vesilelerle kurtarılan EDAŞ'lar, kentsel müşterilere hizmet verme konusunda uzmandır ancak kırsal alanlarda sıklıkla sorunlarla karşılaşmaktadır. Öte yandan mini şebeke geliştiricileri güvenilirlik ve kalite ile öne çıkıyor ve aynı zamanda kırsal müşterilere ekipman satışı ve finansmanı, e-mobilite, tarımsal işleme merkezleri ve temiz içme suyu dahil olmak üzere katma değerli hizmetler sağlıyor.

Şu anda kuzeydoğu eyaletlerindeki mini şebeke geliştiricileri, üretim kapasiteleri 500 kW'ın altında olduğu sürece şebekeye paralel olarak çalışmakta özgürdür. Ve mini şebekeler şebekeyi “beslemedikleri” için, aynı zamanda maliyet odaklı tarifeler uygulayabiliyorlar ve böylece sübvansiyon eksikliğini telafi edebiliyorlar. Mini şebeke tarifeleri dizelden çok daha ucuz olmasına rağmen, sübvansiyonlu EDAŞ tarifelerinden daha yüksektir.

Mini şebekelerin ana şebekeye entegrasyonunun önündeki en büyük engel, uygun bir garantili tarife üzerinde anlaşmaya varmaktır. Uttar Pradesh, 2016 yılında düzenlemelerinde bir garantili tarife öngörmüştü, dolayısıyla bu engelin aşılması ihtimali var. Ancak bu, ya mini şebeke operatörlerine bir sübvansiyon verilmesini ya da EDAŞ'ların yıllık perakende tarifelerini sabitlerken farkı kapatmalarını gerektirecektir.

İkinci bir engel ise sübvansiyonsuz mini şebeke enerjisinin daha pahalı olması ve EDAŞ'ların tedarik kaynağı olarak buna öncelik vermeyebilmesidir. Ancak Hindistan Hükümeti, tedarik için tüm yenilenebilir enerji kaynaklarının mutlaka çalıştırılması gereken kategoriye girdiğine karar verdiğinden, EDAŞ'ların mini şebeke operatörlerinden enerji tedarik etmesi zorunlu olmalıdır.

Son ve en önemlisi ise EDAŞ'ların özel sektörle ilişki kurma konusunda karşılaştıkları psikolojik engellerdir. Her ne kadar topluluk güneş enerjisi mini şebekeleri, Amerika Birleşik Devletleri gibi daha olgun enerji piyasalarında ana akım haline gelmiş olsa da, kamu sektörünün rolü ve merkezi olmayan yönetim olasılıkları hakkındaki eski düşünce biçimleri hala varlığını sürdürüyor. Bu değişene kadar Hindistan'ın dağıtım ağı, entegrasyon ve sermaye kullanımı açısından muhtemelen idealin altında olmaya devam edecek.

Bağımsız araştırmacılar Hindistan'ın kırsal kesimleri için çeşitli entegre modelleri incelediler ve uygun tarife garantisi politikalarıyla, özel mini şebeke geliştiricileri tarafından dağıtım lisanslamanın en iyi çözüm olduğu sonucuna vardılar. Bu franchise modelinde mini şebekeler, güneş enerjisi santrallerini elektrik şebekesinin kırsal iletim ve dağıtım ağına bağlayacak ve kırsal topluluklarda dağıtımı, müşteri tutmayı ve gelir tahsilatını yönetecek.

Kırsal alanlarda franchising yeni değil. Böyle bir model 2005 yılında vergi tahsilatı alanında uygulamaya konuldu ve bir düzineden fazla eyalette uygulandı ve on binlerce köyde çok sayıda olumlu sonuç elde edildi. Ancak 2012-2013'te program isteğe bağlı hale geldi (kısmen bunun özelleştirmeye doğru bir ilk adım olduğundan korkan EDAŞ'ların muhalefeti nedeniyle). Özel şirketler tarafından yapılan franchising, Hindistan'daki şehir merkezlerinde de başarıyla uygulanmaktadır.

Kırsal franchise modelinin yeniden uygulamaya konulmasının birkaç nedeni vardır:

· Dağıtım franchising'i %30'a kadar çıkabilen yüksek iletim ve dağıtım kayıplarını azaltacaktır. EDAŞ'lar, ana ağı daha verimli ve güvenilir yerel mini şebekelerle destekleyerek kayıpları azaltabilir

· Hindistan hükümeti, ülkenin elektrik karışımında yenilenebilir enerjinin payını artırmak ve ülkenin enerji geçişini hızlandırmak için iddialı hedefler belirledi. Mini şebekeler bu hedefe önemli ölçüde katkıda bulunacaktır

· Mini şebeke operatörleri kendi fonlarıyla katkıda bulunarak hükümetin yeni altyapıya yatırım yapma yükünü azaltır

· Belki de en önemlisi, kırsal kesimdeki müşterilere, özellikle de MSME'lere daha iyi hizmet verilecek, böylece daha fazla ekonomik büyüme ve daha iyi yaşam koşulları şansı artacaktır.

Bu makale, Husk Power Systems CEO'su ve kurucu ortağı Manoj Sinha ve Hindistan Hükümeti eski Sekreteri Desh Deep Verma tarafından yazılmıştır.