Modi hükümeti Swami Vivekananda'nın hayalini gerçekleştiriyor

miloya

New member
12 Ocak 1863'te Kalküta'lı seçkin bir aile olan Vishwanath Dutt ve Bhuvaneshwari Devi'nin bir çocuğu dünyaya geldi. Lord Shiva'nın bir lütfu olarak doğan bu çocuğa, çocukluğunda aile üyelerinin sevgiyle Naren adını verdiği Narendranath Dutt adı verildi. Sanyas'a kabul edilmesinin ardından Naren, dünya çapında Swami Vivekananda olarak tanındı. 11 Eylül 1893'te Chicago'da düzenlenen ve dünya çapında Hinduizm'in özelliklerini ve inançlarını güçlü bir şekilde güçlendiren ve yeniden canlandıran bir programdaki tarihi konuşmasıyla dünyaca ünlü oldu.

Swami Vivekananda (Wikimedia Commons)

Zihniyetin kölelik olduğu bir dönemde Hint toplumunda öz saygının uyanmasının temelini attı. Çabalarının sonucu Swami Vivekananda'nın Hindistan'ın özgürlük savaşçılarının ilham merkezi haline gelmesiydi. Netaji Subhash Chandra Bose'dan başkası Swami Vivekananda'nın öğretilerinin nasıl güçlü bir lider olarak hizmet ettiğinden bahsetmedi. Netaji, “Swami Vivekananda'dan anavatanımı özgürleştirebilmem için bana güç vermesini istedim” dedi.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024'e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

Dokunulmazlığın ortadan kaldırılması, okuryazarlık oranının arttırılması, endüstrilerin geliştirilmesi ve kadınların güçlendirilmesi gibi birçok konuda Hindistan'ın kalkınmasına ilişkin yeni bir vizyon formüle etti ve bunların hepsi bugün bile bizim için yol gösterici hedefler olmaya devam ediyor. Aynı zamanda lüksün kibirine ve komünalizmin kötülüğüne hapsolmuş küresel toplum için dünya barışının yolunu da gösterdi. Swamiji, kendi içinde adanmışlık ve modern gelişmenin mükemmel bir birleşimine sahipti.

Swami Vivekananda'nın düşünceleri Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin hayatında derin ve silinmez bir iz bıraktı. Narendra Modi üniversite günlerinde Ramakrishna Misyonuna (Rajkot) katılmıştı. Ayrıca Sanyasa'ya inisiyasyon arzusunu Rajkot şubesinin o zamanki başkanı Swami Atmasthanand'a da ifade etmişti. Swami Atmasthanand ona topluma dahil olması için ilham verdi. Bu, Başbakan'a, kalkınma paradigmasının merkezinde refah ve yoksullara saygının yer aldığı müreffeh bir Hindistan yaratma konusunda ilham verdi. Ramakrishna Misyonu ile bağlantısı bugün bile güçlü kalıyor.

Swami Vivekananda, kölelik zihniyetine atıfta bulunarak şöyle diyor: “Bağımlılık biçimindeki bu karanlık, Hindistan'ın kendine olan saygısını o kadar gölgede bıraktı ki, Hintliler özgüvenlerini yitirdiler.” hayatlarımızda büyük adamlar, tarihimiz, bilgimiz, sanatımız ve kültürümüz vardı ve yabancı normlara ve ikonlara aşinalığı modernlikle eşanlamlı olarak görüyorduk.

Başbakan Modi, 15 Ağustos 2023'teki Bağımsızlık Günü konuşmasında Hindistan'ı gelişmiş bir ülke yapma kararlılığını yineledi – Viksit Bharat. Amrit Kaal bu dönemde her Hintliyi köleliğin her türlüsünden vazgeçmeye çağırdı. 22 Ocak 2024'te Ayodhya'daki tapınakta Lord Shri Ram'ın putunun kutsanması, bu öz saygıyı aşılamaya yönelik birçok çabadan biridir.

Swami Vivekananda, eğitim yoluyla insanın hem dünyevi hem de manevi ilerlemesini sağlamak istiyordu. Çağdaş konuların yanı sıra sağlık, askerlik gibi konuların da müfredatta yer alması gerektiğini öngördü. Yeni Eğitim Politikası (NEP) aracılığıyla tüm vatandaşlara kaliteli eğitim sunma kararlılığı, Hint dilleri aracılığıyla eğitim ve Hindistan'ı küresel bir bilgi süper gücü haline getirme, Swamiji'nin eğitim alanındaki düşüncelerinin örnekleridir.

Swami Vivekananda fakirlerin acılarını görünce çok üzüldü. Bu acıyı dile getirerek, artık ülkenin hedefinin 'Daridra Devo Bhava' olması gerektiğini söyledi. Hindistan'ın İlerleme Manifestosu'nun bir taslağında şöyle diyordu: “Bu ülke yoksulların kulübelerinden, denizcilerin teknelerinden, demircilerin fırınlarından, köylülerin tarlaları ve ahırlarından doğsun.” ayakkabıcıların kulübelerinden, Girikandralardan”. Başbakan Modi iktidara geldiğinden beri bu manifestoyu şekillendirmeye başladı. Yoksullara daha iyi bir yaşam sağlamak, onlara gelirlerini artırma fırsatı vermek ve sosyal hareketliliği mümkün kılmak için birçok program özel olarak tasarlanmış, geliştirilmiş ve uygulanmıştır.

Swachch Bharat Kampanyası, Ujjwala Programı, Ayushman Bharat ve Jal Jeevan Misyonu gibi birçok programın yoksulların iyileştirilmesinde kilometre taşları olduğu kanıtlandı. Her ay dört milyondan fazla aileye konut sağlamak, 1,36 milyon gence eğitim vermek ve 80 milyon kişiye gıda sağlamak bu felsefeyi yansıtıyor. Yoksullar için ekmek konusunda Swami Vivekananda şöyle demişti: “Önce yoksullara ekmek verin, sonra Gita'yı okuyun çünkü onun ekmeğe ihtiyacı var.”

Küçük esnafımız toplumun kalkınmasında önemli rol oynuyor. Başbakan onlara Hindistan'ı inşa edenlere Vishwakarma diyor. Bunlara marangozlar, demirciler, kuyumcular, çömlekçiler, heykeltıraşlar, ayakkabı tamircileri ve çamaşırcılar gibi insanlar dahildir. Bu tür 30.000'den fazla aile Pradhan Mantri Vishwakarma Yojana tarafından destekleniyor ve yaklaşık 1,5 milyon kişiye fayda sağlıyor.

Bu hükümet, Pradhan Mantri Swanidhi Yojana aracılığıyla yardım sağlayarak, geçimini sokak satıcıları gibi küçük ve nano ölçekli işletmelerden sağlayan insanların evlerine ışık getirmek için çalıştı.

Swami Vivekananda, Chicago Dharma Sabha'daki konuşmasında Shiva Mahima Stotra'nın bir mantrasından alıntı yaparak şöyle demişti:

Ruchianaam vaichitryyaadjukutil nanapathajushan.

Nrināmeko gamyastvamsi payasamarnav iv.

(Deniz, her türlü akarsuyun son dinlenme yeri olduğundan, düz ya da zikzak hangi yolu kabul ederlerse etsinler, tüm insanların ulaşabilecekleri tek yerdir.)

Bütün dinlerde tek bir Tanrı'nın olduğu ve hepsinin amacının aynı olduğu düşüncesini dile getirmişti. Yoganın dünya çapındaki prestiji, Kovid salgını sırasında “Jaan Bhi, Jahan Bhi” temelinde dünyaya yardım etmesi, G-20'de “Vasudhaiva Kutumbakam” sloganı bunun ifadesidir.

Swami Vivekananda'nın şu çağrısı: “Kalk, uyan ve hedefine ulaşana kadar durma” Narendra Modi tarafından hayatının ideali olarak kabul edildi. Hiç durmadan, yorulmadan müreffeh bir Hindistan hedefine kendini adamıştır. Tüm Hintliler Swami Vivekananda'nın düşüncelerinden ilham almalı, Başbakan Modi ile birlikte bir adım atmalı ve Amrit Kaal'ın görkemli günlerinde Hindistan'ı müreffeh, güvenli, gururlu ve kendi kendine yeten bir ülke haline getirerek karanlığı dünyadan uzaklaştırmaya kararlı olmalıdır. -ulusa saygılı. Bu, Swami Vivekananda'ya doğum gününde verilecek en iyi hediye olacaktır.

Bu makale Yeni Delhi'deki Bharatiya Janata Partisi Ulusal Ortak Sekreteri (Örgüt) Shiv Prakash tarafından yazılmıştır.