Pakistan'ın Eğitim Krizi: Acil Reform Çağrısı

miloya

New member
Siyasi istikrarsızlık, ekonomik çalkantı ve artan terörizm gibi çeşitli olumsuzluklarla boğuşan bir ülke olan Pakistan, şu anda yetersiz eğitim standartları gibi acil bir sorunla karşı karşıya. Cumhurbaşkanı Arif Alvi alarmı çaldı ve kapsamlı reformlara olan acil ihtiyacın altını çizerek ülkede resmi olarak “eğitimde acil durum” ilan etti. Ocak 2024'teki Dünya Eğitim Günü'nde, Pakistan'da yaklaşık 26 milyon okula gitmeyen çocuğun kaydolmasını savundu ve yaklaşık 50.000 eğitim kurumunun yetersiz finansman nedeniyle daha da kötüleşen şaşırtıcı açığına dikkat çekti.

Eğitim. (Temsilci dosya fotoğrafı)

Federal Eğitim ve Mesleki Eğitim Bakanı Madad Ali Sindhi, Başkan Alvi'nin endişelerini yineledi ve yetersiz eğitimin derin etkisine dikkat çekti. Toplumsal geri kalmışlığın temel nedeni olarak rollerini ve artan yoksulluğa, suça, şiddete ve terörizme katkılarını kaydetti.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Pakistan'ın çağdaş manzarası, yoksulluk, güvensizlik, mezhepçilik ve terörizm de dahil olmak üzere çok sayıda zorlukla karakterize ediliyor; bunların hepsi hoşgörü eksikliğinden, toplumsal farkındalıktan ve etkisiz bir eğitim sisteminin sürdürdüğü yaygın cehaletten kaynaklanıyor. Ne yazık ki, Pakistan'da eğitimin merkezi rolü uzun süre ihmal edilmiştir ve bu durum, başlangıcından bu yana bu sektöre ayrılan yetersiz bütçeye de yansımaktadır. Bu ihmal, yıllar içinde alınan çok sayıda eğitim politikası önlemine rağmen eğitimin kalitesini etkilemiş ve ülkenin ekonomik, politik ve sosyal ilerlemesini sekteye uğratmıştır.

Pakistan'ın eğitim sisteminin karşı karşıya olduğu zorluklar, yetersiz bütçe tahsisi ve politika uygulamadaki başarısızlıklardan hatalı sınav sistemine, yetersiz fiziksel olanaklara ve düşük öğretmen kalitesine kadar çok çeşitlidir. Ayrıca, eğitim sistemindeki tekdüzelik eksikliği, farklı eğitim sistemlerinin bir arada yaşamasına yol açmış, bu da toplumsal kutuplaşmayı şiddetlendirmiş ve siyasi, sosyal ve ekonomik hatlarda bölünmelere katkıda bulunmuştur. Bu parçalanmış sistem, terörizm ve mezhep ayrımcılığında son dönemde yaşanan artışı körükledi ve ulusal bütünlüğe ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Pakistan'da modern eğitimin olmayışı, medreselerde geri kalmış İslami öğretilerin yükselişini teşvik etti. Siyasi istikrarsızlık ve ekonomik çalkantıların ortasında geleneksel dini kurumların ön plana çıkmasıyla birlikte medreselerde çağdaş bir müfredatın olmayışı, İslami öğretilerin güncel olmayan yorumlarının varlığını sürdürmesine neden olmuş ve muhafazakar ideolojilerin yükselişine elverişli bir ortam yaratmıştır. Müfredatlar genellikle bütünsel bir yaklaşımdan yoksundur ve eleştirel düşünmeyi ve küresel manzaranın anlaşılmasını teşvik eden konuları ihmal ederek, İslam'ın dar yorumlarını teşvik eden muhafazakar unsurlar tarafından istismar edilen bir boşluk yaratmaktadır.

Dahası, medreselerdeki düzenleme ve denetim eksikliği aşırı ideolojilerin gelişmesine olanak tanıyor ve bu kurumları hoşgörüsüzlük ve radikalleşmenin üreme alanı haline getiriyor.

Tekdüzelik eksikliğine ek olarak, Pakistan'ın eğitim sistemi yönelim bozukluğu ve zayıflıktan muzdariptir ve bu durum ülkenin siyasi ve sosyal cephelerde ilerlemesini engellemektedir. Beceri geliştirme yerine genel eğitime verilen önem, vasıflı işçi sıkıntısı yaratıyor ve işsizliği artırıyor. Ayrıca sistemin bilim ve teknolojiyi ihmal etmesi öğrencilerin eleştirel düşünme ve yaratıcılıklarını baskılamaktadır.

Güncelliğini yitirmiş müfredat, bütünsel bireysel gelişim yerine ezberlemeye dayalı olarak bu zorlukları daha da artırmaktadır. Psikolojik, felsefi ve sosyolojik temellerin ihmal edilmesi pratik çalışmayı, araştırmayı ve bilimsel bilgiyi engellemektedir. Ayrıca, yetersiz öğretmen eğitimi ve zayıf okul yönetimi, dış siyasi müdahaleler ve bürokratik manipülasyonlarla daha da kötüleşen endişe verici okulu bırakma oranlarına katkıda bulunuyor.

Yıllar boyunca çok sayıda eğitim politikası formüle edilmiş olmasına rağmen, bunların etkili bir şekilde uygulanmasına yönelik siyasi iradenin eksikliği, yolsuzluğa, yetersiz kaynaklara ve tutarsız planlamaya yol açmaktadır. Bu çoklu zorlukların ele alınması, Pakistan'ın eğitim sisteminde anlamlı bir reform yapılması açısından çok önemlidir ve müfredatın yeniden tasarlanmasını, öğretmen eğitiminin iyileştirilmesini, kaynak tahsisini ve şeffaf politika uygulamasını içeren kapsamlı bir yaklaşımı gerektirir. Pakistan, ortak çabalar sayesinde sosyo-ekonomik kalkınması ve ulusal istikrarı için gerekli olan sağlam ve etkili bir eğitim sisteminin yolunu açabilir.

Konuyu daha derinlemesine incelemek için yetersiz eğitimin akademi dışındaki etkilerini incelemek önemlidir. Modern eğitimin eksikliği entelektüel gelişimi engellemekte ve sosyal ve ekonomik eşitsizlikleri sürdürmektedir. Bunun en göze çarpan sonuçlarından biri, özellikle yetersiz hizmet alan ve dışlanmış topluluklarda medreselerin çoğalmasıdır. Çoğu çocuğun tek eğitim kaynağı olan bu kurumlar, din eğitimini fen, matematik ve sosyal bilimler gibi modern konuların üzerinde tutuyor. Sonuç olarak, medrese mezunları modern toplumun karmaşıklıklarıyla baş etme konusunda yeterli donanıma sahip değiller ve istihdam ve sivil katılım için gerekli becerilerden yoksunlar.

Ayrıca medreselerde farklı bakış açılarına ve eleştirel düşünceye maruz kalmama, öğrenciler arasında dar bir dünya görüşünün oluşmasına katkıda bulunmakta, bu da hoşgörüsüzlüğü teşvik etmekte ve muhafazakar ideolojileri güçlendirmektedir. Bu yalıtılmış eğitim sistemi yalnızca toplumsal entegrasyonu engellemekle kalmıyor, aynı zamanda toplumsal bölünmeleri sürdürüyor ve mezhepsel gerilimleri ve aşırıcılığı körüklüyor.

Yetersiz eğitimin sonuçlarının çarpıcı bir örneği Pakistan'da dine hakaret suçlarının yaygınlığıdır. Genellikle yanlış anlamalara veya asılsız suçlamalara dayanan küfür davaları, yargısız infazlar ve çete şiddeti dahil olmak üzere ciddi insan hakları ihlalleriyle sonuçlandı. Bu tür suçların failleri arasında eleştirel düşünme becerilerinin ve rasyonel söylemin bulunmaması, Pakistan'da acil eğitim reformu ihtiyacını vurgulamaktadır. Eleştirel düşünceyi, empatiyi ve farklı bakış açılarına saygıyı vurgulayan modern bir eğitim sistemi, daha kapsayıcı ve hoşgörülü bir toplumun teşvik edilmesi açısından çok önemlidir.

Bu zorluklar göz önüne alındığında, Pakistan'daki eğitim krizinin ele alınmasının, salt politika reformlarının ötesine geçen bütünsel bir yaklaşım gerektirdiği açıktır. Altyapıya, öğretmen eğitimine ve müfredat geliştirmeye yatırım yapılması önemlidir, ancak eğitimin önündeki yoksulluk ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi sosyo-ekonomik engellerin ele alınması da aynı derecede önemlidir. Pakistan, yalnızca herkesin kaliteli eğitime erişimini iyileştirmeye yönelik ortak çabalarla zorlukların üstesinden gelmeyi ve canlı ve müreffeh bir ulus olarak tam potansiyelini gerçekleştirmeyi umabilir.

Pakistan'ın eğitim sisteminin karmaşık ortamında gezinirken, zorlukların çeşitli ve köklü olduğu açıkça görülüyor. Yetersiz finansman ve güncel olmayan müfredattan sosyal eşitsizliklere ve aşırıcılığa kadar kaliteli eğitimin önünde sayısız engel var. Ancak bu zorlukların ortasında dönüşüm ve ilerleme fırsatı yatıyor. Pakistan altyapı, müfredat geliştirme ve öğretmen eğitimine yatırımlara öncelik vererek daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir eğitim sisteminin temellerini atabilir. Ayrıca eğitimin önündeki yoksulluk ve cinsiyet eşitsizliği gibi sosyoekonomik engellerin ortadan kaldırılması, tüm çocukların kaliteli eğitime erişiminin sağlanması açısından kritik öneme sahiptir. Pakistan, eğitim reformu gibi göz korkutucu bir görevle karşı karşıyayken, gençliğinin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak ve daha iyi, daha müreffeh bir geleceğin yolunu açmak için bu fırsatı değerlendirmelidir.

Bu makale Cenevre Silahlı Gruplar Merkezi Uzmanı Soumya Awasthi tarafından yazılmıştır.