STEM Eğitimiyle Kız Çocuklarını Güçlendirmek

miloya

New member
Hindistan’ın 24 Ocak’ta Ulusal Kız Günü kutlamasının hemen ardından, Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan en son All India Yüksek Öğrenim Araştırması (AISHE) raporu çıktı. Rapordan elde edilen veriler, lisans derslerinde toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmada kaydedilen önemli ilerlemelerin, pandeminin ardından nasıl bir gerileme yaşadığını gösterdi.

Eğitim

Rapora göre, bilim endüstrisinde kadınlar kadınları, mühendislik ve teknolojide ise erkekler kadınları geride bıraktı. Veriler ayrıca, tarihsel olarak erkeklerin egemen olduğu birçok derece programına kadın kaydının önemli ölçüde düştüğünü de gösterdi. Örneğin BCom’da, 2020-21’de kadın kaydı 100 erkek başına 94’e düştü. Aynı yıl, tıbba kayıt 2019’da 100 erkek başına 93 kadından 2020-2021’de 100 erkek başına 66 kadına düştü. Geleneksel olarak erkeklerin katılımının daha yüksek olduğu bilgisayar bilimi ve mühendislik gibi derslerde cinsiyet farkı önemli olmaya devam ediyor.

Fizik, Kimya, Matematik ve Biyolojinin (PCMB) tıp, hemşirelik ve mühendislik alanlarında kariyer peşinde koşan öğrenciler için ön koşul olduğunu, işletme öğrencilerinin ise matematikte yeterliliğe ihtiyaç duyduğunu belirtmekte fayda var. Kadınların bu alanlarda yeterince temsil edilmemesi sorununu çözmek için, bu nedenle çabaların okul düzeyinde başlatılması önemlidir. Okul çağındaki kızlara yeterli kaynak ve desteğin sağlanması, onların bilim, teknoloji, mühendislik ve tıp (STEM) derslerini potansiyel kariyer yolları olarak anlamalarını ve seçmelerini sağlayabilir. Mevcut istatistikler, özellikle STEM konuları istihdamın geleceği olarak öngörüldüğü için endişe kaynağıdır. Bu nedenle, STEM ile ilgili tüm alanlarda kadınların kaydını artırmak büyük önem taşımaktadır.

STEM konuları, çeşitli alanlarda uygulanabilen eleştirel düşünme, mantıksal düşünme ve dijital akıcılık gibi temel becerilere vurgu yapmasıyla tanınır. Bu nedenle, genç kızlar arasında bir STEM zihniyetini teşvik etmek, istihdam edilebilirliklerini artırabilir ve onları geleceğe hazırlayabilir.

Hindistan, çok çeşitli STEM odaklı kurslar sunan gelişen ed-tech platformlarından yararlanarak bu boşluğu etkili bir şekilde kapatabilir. Öğrencilerin kişiselleştirilmiş öğrenme araçları ve planları ile donatılması çok önemlidir ve neyse ki bu özel ihtiyaca cevap veren platformlar vardır. Öğrencilere destekleyici ve geliştirici bir ortamda kendi hızlarında öğrenme özgürlüğü vererek, beden eğitimi merkezlerine erişim eksikliğinin artık eğitimlerinin önünde bir engel olmamasını sağlayabiliriz.

IBM gibi teknoloji liderleri, STEM for Girls gibi amiral gemisi programları aracılığıyla genç kızları güçlendirmek için çalıştı. Bu programlar, çok eyaletli devlet liselerindeki iki yüz binden fazla kızın üç yıllık bir süre boyunca STEM kariyerlerindeki potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı oldu. Ed teknolojisi platformları, öğrencilere sınıf dışında kişiselleştirilmiş eğitim sunarak bu tür programları tamamlayabilir ve bu girişimlerin erişimini artırabilir.

Hindistan, kadınları yükseköğretim düzeyinde STEM kurslarına devam etmeye teşvik etmede övgüye değer bir ilerleme kaydetti ve bu konuda diğer gelişmiş ülkeleri geride bıraktı. Birlik Eğitim Bakanı Dharmendra Pradhan, geçen yıl Lok Sabha’ya verdiği yazılı bir yanıtta bu başarının altını çizdi ve Dünya Bankası verilerine dayanarak, Hindistan’da STEM konularında kadınların ABD’ye kıyasla (%34) daha yüksek bir yüzdeye (%43) işaret ettiğini gösterdi. ), Birleşik Krallık (%38), Almanya (%27) ve Fransa (%32). Ancak hükümet, salgının okul öğrencileri üzerindeki etkisinin farkındadır ve kızların bilim ve ilgili alanlara katılımını daha fazla teşvik etmeye kararlıdır.

Başbakan Narendra Modi’nin girişimleri, Vigyan Jyoti Ve Bilimle İlgilenin (Vigyan Prasar)kız öğrenciler arasında STEM eğitimini teşvik etmeye yönelik kapsamlı yaklaşımları ve herkese ilham kaynağı olmaları nedeniyle gerçekten dikkat çekicidir. Vigyan Jyoti2019 yılında Fen ve Teknoloji Fakültesi tarafından başlatılan, kız öğrencilere burslar, bilimsel kurumlara ziyaretler, bilim kampları ve seçkin kadınlar tarafından dersler gibi çok çeşitli fırsatlar sunarak STEM konularında yüksek öğrenim ve kariyer yapmaları için kızları motive etmeyi amaçlamaktadır. bilim adamları ve kariyer oryantasyonu. Bilim yap, başka Vigyan Prasar Girişim, Hindistan Bilim Over-the-Top (OTT) platformu üzerine inşa edilmiş etkileşimli bir platform aracılığıyla gençler arasında ilgiyi ve bilimsel ruhu güçlendirmeyi amaçlıyor ve öğrencileri bilim ve teknoloji alanında kariyer yapmaya teşvik ediyor. Ed-Tech’in bu programların hedeflerine ulaşmadaki rolü göz ardı edilemez.

Hükümetin bilim, teknoloji ve yenilikçilikte eşitliği ve katılımı teşvik etme taahhüdü, en son 2020 Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikası taslağında (STIP) yansıtılmaktadır. Politika, bu değerleri kurumsallaştırmayı ve bu alanlarla ilgili tüm politika ve süreçlere entegre etmeyi amaçlamaktadır. Politikanın temel özelliklerinden biri, en az %30 temsil hedefiyle kadınların karar alma organlarında daha fazla temsil edilmesini sağlamaktır. Bu, güvenli bir ortam sağlayan ve kız öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için altyapıyı genişleten cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir eğitim sisteminin oluşturulmasını vurgulayan Ulusal Eğitim Politikası (NEP) 2020 ile uyumludur. Bu bağlamda, eğitim teknolojisi platformları, kız çocuklarına evlerinin güvenliği ve rahatlığında eğitimlerine devam etmeleri için güç vermede hayati bir rol oynayabilir.

Bu makale Rajya Sabha Milletvekili Anil Agrawal tarafından yazılmıştır.