Üretken yapay zeka ile Hindistan'ın beceri gündemini yönlendirmek

miloya

New member
Bill Gates geçtiğimiz günlerde şunları söyledi: “Üretken yapay zeka (AI), dünyayı henüz hayal edemeyeceğimiz şekillerde değiştirme potansiyeline sahip. Hayatımızı kolaylaştıran, daha üretken ve daha yaratıcı hale getiren yeni fikirler, ürünler ve hizmetler yaratma gücüne sahip.” Eğlence, bankacılık ve teknoloji gibi endüstrileri dönüştüren bu teknolojik yenilik, artık etkisini eğitim ve becerilere doğru genişletiyor. eğitim .

Yapay zeka. (Düşünce)

Hükümetlerin ve kuruluşların işgücüne beceri kazandırma ve yeniden beceri kazandırma ihtiyacı yadsınamaz. Ancak geleneksel öğrenme ve geliştirme yöntemleri çoğu zaman yetersiz kalıyor: nispeten pahalılar, modern becerilere yönelik hızla gelişen taleplere ayak uydurmak zor ve kişiselleştirilmesi zor. Ancak üretken yapay zekanın ortaya çıkışı bu sorunlara çözüm sunabilir. Bu platformlar, ayrıntılı öğrenci verilerini kullanarak içeriği bireylerin özel ihtiyaçlarına, öğrenme stillerine ve kariyer hedeflerine göre uyarlayabilir. Ayrıca üretken yapay zeka teknolojileri, eğitim materyallerini dinamik olarak güncelleyerek sürekli içerik geliştirmeyi sağlayabilir. İster hukuk eğitimindeki en son örneklerin dahil edilmesi, ister dijital pazarlama trendleriyle güncel kalınması olsun, bu teknolojiler öğrencilerin ilgili, güncel içeriğe erişimini garanti eder. Ek olarak, yapay zeka destekli mentorluk ve geri bildirim mekanizmaları artık öğrencilere gerçek zamanlı destek ve rehberlik sağlıyor. Örneğin, yapay zeka mentorları veya koçları, dil veya teknik öğrenmeye yönelik anında geri bildirim, öneriler ve kişiselleştirilmiş ipuçları sunarak öğrenme sürecini heyecan verici ve etkili hale getirebilir.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

İşgücünün 2030 yılına kadar 575 milyona ulaşması beklendiğinden Hindistan bir fırsat kavşağındadır. Küresel pazarlar potansiyel olarak 85 milyon vasıflı işçi kıtlığıyla karşı karşıya kalırken, Hindistan 80 ila 90 milyon işçiden oluşan işgücü fazlasını kullanabilir ve kendisini küresel bir beceri sermayesi olarak konumlandırabilir. Ancak bu hedefe ulaşmak, hem kapsamı hem de kaliteyi hedefleyen kapsamlı yeterlilik girişimlerini gerektirir. Beceri Geliştirme ve Girişimcilik Bakanlığı ve Ulusal Beceri Geliştirme Kurumu'nun yanı sıra Ulusal Eğitim Politikası gibi politikalar, Skill India gibi programlar ve Pradhan Mantri Kaushal Vikas Yojana (PMKVY) gibi programlar ve aşağıdaki gibi yeni finansal araçlar tarafından desteklenir: Beceri Kredileri ve Etki Tahvilleri Hindistan'ın beceri eğitimi ekosistemi için oluşturulmuş sağlam bir temele sahip olduğundan.

Hindistan'ın tutkusu çok büyük: Kendisine yaklaşık 400 milyon işçiyi eğitme hedefi koymuş. Ve bu hırs onun yalnızca ulusal hedeflerini değil, aynı zamanda küresel kalkınmaya olan bağlılığını da yansıtıyor. Hindistan'ın ulusal beceri gündeminin ihtiyaçları ve fırsatları ortadayken, kritik soru hâlâ ortada: İlerlemeyi nasıl hızlandırabiliriz? Olası çözümlerden biri, ölçeklenebilirlik, kapsayıcılık ve kişiselleştirme yoluyla beceri gelişimi üzerinde dönüştürücü bir etki vaat eden ve aslında sağlamaya başlamış olan bir teknoloji olan üretken yapay zekadır.

Eğitim ve beceri alanında en iyi uygulamayı sağlamak için Hindistan'ın sonraki adımları neler olmalıdır? Üretken yapay zeka, kişiselleştirilmiş koçluk yoluyla yüksek kaliteli beceri eğitiminin ölçeklendirilmesini, simülasyonlar ve özel rol oynama yoluyla iş başında eğitimi ve özel içeriğin hızla oluşturulmasını kolaylaştırabilir.

Birincisi, etkili öğrenme için kritik önem taşıyan öğretimdeki titizlik, öğrenci-öğretmen dengesini ve yüksek nitelikli öğretmenlerin seçimini gerektirir. Ve üretken yapay zeka artık sanal, kişiselleştirilmiş bir öğretmen olarak hizmet etme potansiyeline sahip. İçeriği, hızı ve değerlendirmeleri bireysel ihtiyaçlara uyarlayarak, katılımı, motivasyonu ve anlayışı artırarak öğrenme deneyimlerini özelleştirir.

Üretken yapay zeka staj fırsatlarını önemli ölçüde artırmasa da sanal gerçeklik gibi diğer teknolojilerle birleştirildiğinde sınıflarda benzer ortamları yeniden yaratarak kapsamlı iş başında eğitim ihtiyacını azaltabilir. Üretken yapay zeka aynı zamanda içerik üretimini hızlandırıyor ve kişiselleştirilmiş ders planları gibi destekleyici materyallerin oluşturulmasını kolaylaştırıyor. Üretken yapay zeka, bu süreçleri otomatikleştirerek verimliliği artırır, maliyetleri azaltır ve eğitimcilerin öğretimin daha incelikli yönlerine odaklanmasına olanak tanır ve sonuçta hem öğretmenlere hem de öğrencilere fayda sağlayan bir zaman ve maliyet avantajı sağlar.

Üretken yapay zekanın eğitimde uygulanmasını teşvik eden güncel bir örnek Tayvan'dır. Burada, Tayvan Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen ve modern dil modellerine dayanan yeni geliştirilen bir sohbet robotu, 1'den 12'ye kadar olan sınıflardaki öğrencilere dil pratiği yapmak için etkileşimli bir platform sunuyor. Hindistan'da Google yakın zamanda Maharashtra hükümetiyle eğitim, tarım, sağlık, sürdürülebilirlik ve startuplar gibi önemli sektörlerde yenilikçi ve ölçeklenebilir çözümler geliştirmek amacıyla bir mutabakat zaptı imzaladı.

Finansal açıdan bakıldığında, üretken yapay zekanın vaadi ikna edicidir. Skill India gibi büyük ölçekli programlar, üretken yapay zeka modelinin olgunluğuna ve yeteneğine bağlı olarak %30 ile %50 arasında potansiyel maliyet düşüşleriyle büyük fayda sağlayabilir. Bu, kısa süreli kurslar ve karma dağıtım gibi tutarlı program yapılarıyla erişimin potansiyel olarak iki katına çıkarılabileceği anlamına gelir. Yüz binlerce kişiye perakende satış veya müşteri hizmetleri hakkında bilgi vermek için yapay zekayı kullandığınızı hayal edin. Yapay zeka modeli, zor müşterilerle uğraşmak veya ürün satmak gibi farklı durumları temsil edebilir. Bu, öğrencilerin pratik yapmalarına ve gerçek hayattaki durumlara nasıl doğru tepki vereceklerini öğrenmelerine olanak tanır.

Bu yetenek, öğrenime ve yapay zeka koçlarına ve mentorlarına her zaman, her yerden erişimle birleştiğinde, mevcut programları ve sonuçları genel anlamda gerçekten dönüştürebilir. Üretken yapay zekaya yapılan ilk yatırım makuldür ve azalmaktadır: orta ölçekli bir üretken yapay zeka programının tahmini başlangıç maliyeti 1 ila 2 milyon dolar arasındadır. Bu verimlilik, yeterliliğin kalitesinden önemli ölçüde ödün vermeden daha fazla erişime yol açabilir.

Pedagojide üretken yapay zeka kullanmanın şüphesiz artıları ve eksileri olsa da, olumlu noktalara odaklanmak ve teknolojinin doğasında var olan güçlü yanlarından yararlanmak Hindistan'da beceri kazanmak için çok önemli olabilir. Bu zorlu yolculukta özel sektör-hükümet iş birliği kritik önem taşıyor. Özel sektörün içerik, teknoloji ve dağıtım konusunda uzmanlığı var ve hükümetin geniş bir erişim alanı ve üretken yapay zekanın kullanılmayan potansiyelinden yararlanabilecek birleşik bir dijital ekosistemi (Skill India Digital) var.

Bu makale, National Skill Development Corporation (NSDC) CEO'su ve NSDC International (NSDCI) Genel Müdürü Ved Mani Tiwari, Boston Consulting Group Genel Müdürü ve Ortağı Sagar Goel ve Boston Consulting Group Müdürü ve Sriramprasad Rangarajan tarafından yazılmıştır. BCG Henderson Enstitüsü'nün Büyükelçisi.