Uluslararası yardım komisyoncularının ötesine geçin

miloya

New member
Uluslararası yardım sisteminin reforma ihtiyacı var. Yerelleştirme söylemine rağmen, uluslararası insani yardımların yalnızca yüzde 1,2'lik bir kısmı doğrudan yerel aktörlere ulaşıyor. Genel olarak, paranın bağışçı seviyesinden uygulamaya nasıl aktarıldığı konusunda uluslararası siyasi çevrelerde şeffaflık ve farkındalık eksikliği var. Bu özet, sorunun yalnızca yerel aktörlerin kapasite eksikliğinden kaynaklanmadığını ileri sürüyor; Batılı yardım aktörlerinin sıklıkla marjinalleşmelerini haklı çıkarmak için kullandıkları genel bir ifade. Bağışçılar aynı zamanda yardım anlayışlarını da yenilemeli, Küresel Güney'deki değişim temsilcileriyle gücü paylaşmayı kabul etmeli ve yerel kalkınma ve insani sistemlere uyum sağlamak için kendi kapasitelerini güçlendirmelidir. Bu bağlamda kısa rapor, kar amacı gütmeyen kuluçka modelinin potansiyelini inceliyor.

ABD Doları, (HT PHOTO)

Aralık 2023'te Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, kötüleşen iklim değişikliği karşısında herkes için sürdürülebilir bir gelecek sağlamaya yönelik küresel stratejileri ve eylemleri tartışmak üzere Dubai'de toplandı. Politika yapıcılar küresel yeşil geçişi finanse etmeye ve uygulamaya çalışırken, uluslararası STK'lar ve özel kalkınma şirketleri gibi uluslararası yardım aktörleri, Küresel Güney'deki güvenlik, kalkınma ve diğer insani krizleri ele almak için çevre bileşenlerini kendi programlarına entegre etmeye çalışıyorlar.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Ancak stratejik düzeyde, uluslararası yardımın, değişimin yerel aktörlerini marjinalleştirme eğiliminde olan devlet kurumları, çok taraflı kuruluşlar, uluslararası STK'lar ve özel uluslararası kalkınma şirketleri gibi Batılı aktörlerin hakimiyetinde olmaya devam ettiği gerçeğine çok az dikkat ediliyor. Bunlar, küresel güneyde aynı hedeflere yönelik çalışan STK'lar, gayri resmi yurttaş dernekleri ve sosyal girişimcilerdir. Elbette, son 60 yılda uluslararası bağışçılar kalkınmadan barış inşasına ve insani yardım faaliyetlerine kadar çeşitli alanlara trilyonlarca dolar yatırım yaptı. Bununla birlikte, uluslararası yardımın toplam miktarı, yeşil geçişe yönelik finansman ihtiyaçları (mevcut küresel yıllık yatırım olan 2 trilyon ABD doları ile karşılaştırıldığında yılda en az 5 trilyon ABD doları olduğu tahmin edilmektedir) veya bunu başarmak için önemsiz kalmaktadır. Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri . Ancak kalkınma yardımları yoluyla yapılan yatırımlara rağmen sektör, uygulamada aşağıdan yukarıya yaklaşımları yönlendirmede zorlanan yerelleşmeyi teşvik eden söylemlere rağmen, hedef ülkelerde sürdürülebilir ve yerel köklü olumlu değişimleri yönlendirmede sürekli olarak başarısız oldu. Gücü ve karar alma yetkisini finansmana ihtiyacı olanların ellerine vererek sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek amacıyla mevcut uluslararası yardım modelinin elden geçirilmesi artık her zamankinden daha kritik önem taşıyor.

Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu makale ORF'den Aude Darnal tarafından yazılmıştır.