Yerelden küresele: Hindistan’ı küresel kimyasal üretim haritasına yerleştirmek

miloya

New member
Hindistan’ın kimya sektörü, yerel oyuncuları küreselleştiren ve ülkeyi hızla küresel bir üretim merkezine dönüştüren derin bir dönüşüm geçiriyor.

üretme

Artan iç tüketim, artan harcanabilir gelirler, jeopolitik düzendeki değişim ve değişen tüketici tercihleri zaten güçlü olan talebi hızlandırıyor, Hindistan’ı küresel kimyasal üretim haritasına itiyor ve onu dünyanın tercih edilen merkezi haline getiriyor.

McKinsey ve Indian Chemical Council (ICC) tarafından yapılan ortak bir araştırmaya göre, sektörün 2021-2027 arasında %11-12 büyümesi ve 2027-2040 arasında %7-10’luk güçlü bir büyümeyi sürdürmesi bekleniyor.

Hindistan halihazırda dünyanın en büyük altıncı ve Asya’nın en büyük dördüncü kimyasal satıcısıdır. Rapora göre, bu büyüme hızında Hindistan’ın küresel satışlara katkısının 2040 yılına kadar üç katına çıkarak ülkeyi küresel satışlardan %10-12 pay alarak 850-1.000 milyar dolarlık bir pazar haline getirmesi bekleniyor.

Bizim için çok şey konuşuyor – örneğin jeopolitik senaryo.

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarihsel olarak dünyadaki en önemli kimya merkezleri olmuştur. Ancak, düşük maliyetler ve devlet desteği nedeniyle odak Çin’e kaydı. Ancak, ülkenin Covid-19 salgınıyla mücadele yaklaşımının neden olduğu tedarik zinciri kesintileri ve Çin ile Batı arasında artan gerilimler, Çin+1 yaklaşımına doğru kaymaya neden oldu.

Hindistan, bu boşluğu doldurmak için bariz bir seçim olarak ortaya çıktı.

Ülke, yerli imalatın rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Üretime Bağlı Teşvikler (PLI) programı gibi hükümet girişimleriyle desteklenen üretim kapasitesini artırmak için hiçbir çabadan kaçınmıyor.

Aynı zamanda Hindistan, yerel olarak üretilen ürünlerin ihracatını artırarak ülkenin büyüyen imalat uzmanlığını tamamlayacak olan kilit ticaret ortaklarıyla Serbest Ticaret Anlaşmalarını (FTA’lar) sonuçlandırıyor. Bu iki yönlü yaklaşım, ülkenin küresel bir imalat süper gücü olma yolundaki yükselişini hızlandırmak için kritik öneme sahip.

Avustralya ve Birleşik Arap Emirlikleri ile serbest ticaret anlaşmaları şimdiden önemli faydalar sağladı. Planlanan bu tür birkaç anlaşmayla, kimya sektörü de dahil olmak üzere ihracatın önemli ölçüde artması muhtemeldir.

Ayrıca Petrol, Kimyasallar ve Petrokimya Yatırım Bölgesi (PCPIR) Direktifi gibi politikalar, endüstri güveninin inşasında önemli bir rol oynamıştır.

Maharashtra, Gujarat ve Jammu ve Keşmir’de endüstriyel yerleşimi teşvik etme ve GST muafiyeti gibi politikaları mümkün kılma çabaları da devam etmelidir çünkü bunlar kimyasal imalat sektörüne daha fazla ivme kazandıracaktır.

Bununla birleştiğinde, Hindistan’ın süreç mühendisliğindeki gücü, düşük maliyetli üretim yetenekleri ve çok sayıda vasıflı işgücü, ülkeyi üretim ve kaynak bulma merkezleri için çekici bir yer haline getiriyor.

Ancak, ele alınmadığı takdirde Hindistan’ın kimya sektörünün tam potansiyelini gerçekleştirmesini engelleyebilecek zorluklar var.

Her şeyden önce bu, sürdürülebilirliğin üretimimize entegrasyonunu içerir. Tüketiciler giderek daha talepkar hale geliyor. Satın aldıkları ürünlerin nereden geldiğinin ve nasıl yapıldıklarının giderek daha fazla farkına varıyorlar. İşletmeler daha önce hiç olmadığı kadar sorumlu tutuluyor. Sonuç olarak, hammaddelerini nereden temin ettikleri ve tedarikçilerinin kimler olduğu konusunda giderek daha seçici hale geliyorlar.

Sürdürülebilirlik, bugün şirketler için önemli bir farklılaştırıcı haline geldi, ancak inovasyon da öyle.

Kimya endüstrisi, temel kimyasallarının ve ara ürünlerinin yaklaşık %50’sini hala Çin’den ithal etmektedir. Bu nedenle, kilit hammaddelerin geriye dönük entegrasyonuna acilen yatırım yapılması gerekiyor.

Bu, endüstrinin araştırma ve geliştirme yeteneklerini artırmasını ve bu arada, faydaları ancak zamanla gerçekleşeceğinden, tedarikçi tabanını arkadaş desteği yoluyla çeşitlendirmesini gerektirecektir.

İnovasyon, hammaddelerle de sınırlı kalmayacak. Tüm üretim sürecine uygulanmalıdır.

Örneğin ABD, şirketleri yerel olarak üretmeye teşvik etmek için teşvikler getirdi. Hindistan’ın sahip olduğu iş gücü avantajına sahip değiller ama otomasyonla köprü kuruyorlar. Bu nedenle, buradaki endüstrinin bu tür tehditlere karşı savunmaya ve rekabet etmeye hazırlanması gerekiyor çünkü bu, kaçırmayı göze alamayacağımız bir fırsat.

Hindistan kimya endüstrisinin büyümesi, önemli iş fırsatları yaratma potansiyeline sahiptir. Sektör, bir kimyasal üretim merkezine dönüşerek ve dünya pazarındaki konumunu güçlendirerek, Hindistan’ın ekonomik büyüme hikayesinde çok önemli bir rol oynayabilir.

Zorluklar devam ediyor. Ancak ilaç sektörü bunların nasıl aşılamayacağının bir örneğidir. Hindistan artık kelimenin tam anlamıyla dünyanın eczanesidir. Kimya endüstrisinin de benzer bir başarı hikayesi yazabileceğinden eminim.

Bu makale Godrej Agrovet Limited’in Genel Müdürü Burjis Godrej tarafından yazılmıştır.